Bakan Karaismailoğlu tüm gemilerde yolcu taşımacılığını başlatacaklarını açıkladı!

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, normalleşme süreciyle birlikte turistik amaçlı gemiler ve gezinti gemilerinin de içinde bulunduğu tüm gemilerde yolcu taşımacılığını başlatacaklarını duyurdu.

Yayınlanma Tarihi: 31.05.2020 12:53
Değiştirme Tarihi: 31.05.2020 12:53
Bakan Karaismailoğlu tüm gemilerde yolcu taşımacılığını başlatacaklarını açıkladı!

Koronavirüs önlemleri kapsamında alınan önlemler sayesinde denizcilik sektöründe başarılı bir süreç geçirdiklerini söyleyen Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının tüm ulaşım modlarında olduğu gibi denizcilik sektöründe de yeni kararlar aldık. Tedbiri elden bırakmadan sağlık ve güven unsurunu ihmal etmeden yolcu taşımacılık sürecini başlatıyoruz. Bu kapsamda sosyal mesafe kurallarını dikkate alarak sosyal izolasyonu sağlayacak tedbirler artık hayatımızda” diye konuştu. 

ZORUNLULUK KALDIRILDI

Boğazlarda 20 metre altı tekneler için raporlama zorunluluğu kaldırıldığını da söyleyen Karaismailoğlu, "Normalleşme kapsamında turistik amaçlı olta balıkçılığı gemileri, gezinti cinsi gemiler ve yolcu gemilerinin de faaliyetlerine tekrar başlamasına karar verdik. Gemiadamları sınavları da sosyal mesafe kuralları çerçevesinde tekrar başlayacak" bilgisini verdi. 

SEFERLER BAŞLAYACAK 

Ege adaları ile Türkiye limanları arasındaki uluslararası yolcu taşımacılığı, ticari yat ve ilkel yapılı ahşap gemilerin seferlerinin de başlatılmasına karar verdiklerini belirten Bakan Karaismailoğlu, “Ayrıca salgın sürecinde kaldırılan ülkemiz limanlarına gelen yabancı bayraklı gemilere yapılan Liman Devleti Denetimleri uygulamasını tekrar başlatıyoruz. İstanbul ve Çanakkale Boğazına giriş-çıkış yapacak 20 metre altı teknelerin raporlama yapmaları zorunluluğunu da kaldırıyoruz. Söz konusu normalleşme tedbirlerini de ikinci bir karara kadar uygulayacağız” dedi. 

"YATIRIMLAR DEVAM EDECEK"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da sektöre vermiş olduğu öneme binaen denizcilik alanında yeni ufuklar açacak yatırımlara devam edileceğini de sözlerine ekleyen Bakan Karaismailoğlu, "Salgın sürecinde tüm sektörler gibi denizcilik sektöründe de faaliyetlerin sekteye uğramasından dolayı büyük üzüntü duyduk. Kontrollü hayata geçişle birlikte denizcilik sektörünün de önümüzdeki günlerde hak ettiği ivmeyi kazanması için tüm imkanları seferber edecek ve kesintisiz bir çalışma programı ile gece gündüz bir mesai harcayacağız" şeklinde konuştu. (İHA)