Bakan Karaismailoğlu, Kanal İstanbul için düğmeye bastı!

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu'nun, Kanal İstanbul'da ihalenin bu yılın ikinci yarısında yapılmak üzere, ilgili birimlerle hazırlık içinde olduğu ifade edildi.

Yayınlanma Tarihi: 02.06.2020 09:28
Değiştirme Tarihi: 02.06.2020 09:28
Bakan Karaismailoğlu, Kanal İstanbul için düğmeye bastı!

Kanal İstanbul projesine ilişkin son dakika haberine göre, Temmuz'da imar planlarının askıya çıkması bekleniyor. Kanal İstanbul’la ilgili yoğun bir mesai içerisinde olan Bakan Karaismailoğlu'nun ihalenin bu yılın ikinci yarısında yapılmak üzere, ilgili birimlerle hazırlık içinde olduğu belirtildi. 

İMAR PLANLARINDA SON AŞAMA

Öte yandan Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü, 45 kilometre uzunluğunda 275 metre genişliğindeki kanalın yapım işlerine ait ihale dökümanlarını hazırladı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı da 1/100 bin ölçekli imar planını tamamladığı projede bin ve 5 binlik uygulama imar planlarında son aşamaya geldi.

BELEDİYELERLE GÖRÜŞÜLÜYOR

Proje kapsamında kanalın her iki yakasında akıllı şehirler kurulacak. Bunun için Arnavutköy ve Başakşehir belediyeleriyle de bazı alanlarda başlayan yer tahsisine ilişkin görüşmelerde son detaylara gelindi. Görüşmeler sonucunda temmuz ayında imar planlarının askıya çıkması bekleniyor. İtirazların da tamamlanmasıyla kanal inşaatındaki tüm süreç ve yetki Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına geçecek.

KANAL İSTANBUL NE ZAMAN BİTECEK?

Öngörülere göre, toplam kanal inşaatı 5 yılı geçecek. Proje 7 yılda tamamlanacak.  (Hürriyet)