Bakan Fahrettin Koca'dan Çin'de ortaya çıkan yeni virüsle ilgili son dakika açıklaması

Son dakika haberi... Sağlık Bakanı Fahrettin Koca bugün gerçekleştirdiği canlı yayında, Çin'de tespit edilen ve salgına dönüşme riski olduğu iddia edilen yeni virüsle ilgili açıklamada bulundu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Çin'deki yeni virüs ile ilgili açıklamada bu virüsü yakından takip ettiklerini ifade etti. Bu virüsün domuz gribi olarak adlandırıldığını belirten Bakan Koca, virüsün insana bulaştığını ancak insandan insana bulaşıp bulaşmadığının bilinmediğini ifade etti. 

Yayınlanma Tarihi: 01.07.2020 21:38
Değiştirme Tarihi: 01.07.2020 21:38
Bakan Fahrettin Koca'dan Çin'de ortaya çıkan yeni virüsle ilgili son dakika açıklaması

Covid-19'un sıfır noktası olarak bilinen Çin'de araştırmalarını yürüten uzmanlar, geçtiğimiz günlerde yeni bir domuz gribinin ortaya çıktığını açıkladı. Bu virüsün domuzlardan insanlara bulaştığı bilinirken, henüz insandan insana bulaştığı bilinmiyor. Öte yandan öne sürülen iddialardan biri de bu virüsün yeni bir pandemi riski taşıdığıydı. 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısının ardından muhabirlerin karşısına geçerek haftalık olağan açıklamasında bulundu ve soruları yanıtladı. Çin'deki domuz gribiyle ilgili de konuşan Bakan Koca şunları şöyledi:

* Çin'de domuz gribi soyundan olduğu bilinen, insana bulaşma potansiyeli olduğu söylenen bir virüsten bahsediliyor. Bu virüsün insandan insana geçtiği yönünde bir bilgi var. Ama mutasyonla insandan insana geçme potansiyeli olduğu biliniyor.

* Çin ile Bilim Kurulumuz bilgi alışverişinde bulunuyor. Farklı bir durum sözkonusu olursa bunu açıklamış oluruz. Domuz gribi olarak adlandırılan, insana bulaştığı ortaya konan ama insandan insana bulaştığı daha bilinmeyen bir virüsten bahsediyoruz ve yakından takip ediyoruz.