Bakan Fahrettin Koca'dan 65 yaş üzeri vatandaşlara seyahat müjdesi: Detaylar anlattı

Son dakika haberi... Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu üyeleriyle birlikte görüşülen konuları ve alınan yeni kararları canlı yayında açıkladı. Bakan Koca, Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden alınacak HES kodu ile uçak ve tren seyahatinin yapılabileceğini, bu kodun yalnızca uygulamadan değil SMS üzerinden de alınabileceğini söyledi. Lise ve üniversite sınavlarına girecek öğrencilerle ilgili de konuşan Bakan Koca, sınavda uygulanacak kararlara ilişkin ayrıntıları da paylaştı. Bakan Koca ayrıca 65 yaş üstü vatandaşlara güzel bir haber verdi ve bu vatandaşlarımızın, kaymakamlıktan alacakları izinler yöntemiyle memleketlerine gidebileceklerini müjdeledi.

Yayınlanma Tarihi: 20.05.2020 17:10
Değiştirme Tarihi: 20.05.2020 18:18
Bakan Fahrettin Koca'dan 65 yaş üzeri vatandaşlara seyahat müjdesi: Detaylar anlattı

Bakan Koca'nın açıklamalarından satırbaşları şu şekilde:

Ev hayattır, ev hastalığa karşı hayat olmaya devam edecektir. Hastalıktan hiç kaybımızın olmadığı günlerin geleceğini düşünüyoruz. Umutsuz tek gün bile yaşamadık.

Virüsün ne zaman etkisiz hale getirileceğini bilmek mümkün değildir. Mücadelenin ne kadar süreceğini bilmedğimiz için tedbirleri uygulamaya devam ediyoruz. Bahar havasını ve Ramazan coşkusunu yaşayamadığımız şu günlerde, söylediklerim müjde yüklü olsun isterdim ama gerçekçi değil . 

Erken umut tedbirleri önemsiz kılmasın. Hala sağlık personelimiz eve döndüğünde çocuklarına sarılamıyor. Maske ve mesafe kuralına uyalım.

Bu bayramı eski bayram gibi kutlarsak, hastalığın tırmanışa geçtiği günlere döneriz. Bayram kutlamalarını ziyaretlere giderek yapmayalım. Anne ve babalarımız için en güzel sözleri düşünüp arayalım. Bayramdan sonraki günler daha güzel olacak. Tedbirlere uyarak yaşayacağımız daha geniş bir sosyal hayatımız olacak. 

Koronavirüsle mücadelemizdeki 2. döneme Kontrollü Sosyal Hayat diyoruz. KTÖ, bize serbestlik sağlayacak bir hayattır. Bireylere düşen, maske ve mesafe kuralına uymaktır.

Sağlık Bakanlığı olarak konuyla ilgili herkesle çalışma yürütüyoruz. Virüs geri dönmemesi için gerekli alt yapıyı oluşturacağız. Alışveriş ve seyehatte kendinizi güvenlik çemberine alın. Asansörden pazaryerine, metrodan işyerine, kuaförden banka veznesine her yerde kontrollü sosyal hayat kurallarına uyarak yapacaksınız. 

Normalleşme takvimi sürecinde açılacak olan işyerleri için Bilim Kurulumuz rehberler hazırlamıştır. 

HES KODU AÇIKLAMASI | HES KODU NEDİR?

Şehirlerarası ulaşımda bu uygulamaya geçiyoruz. Mobil uygulama üzerinden alacağınız kodu kullanarak uçak ve tren seyahati yapabileceksiniz. Sağlık kontrolü, firma taraıfndan sağlanacak ve buna göre tedbir alınacak. Biir yolcuya virüs bulaşırsa buna göre tespit yapılabilecek. HES kodu hem uygulama ile hem de SMS ile alınabilecek. HES kodları kişiye özel üretilmiştir. Her paylaşımda farklı bir HES kodu oluşturabilecek. HES kodu sayesinde kimse TC NO'sunu paylaşmak durumunda kalmayacak. 

SORU CEVAPLAR

Normalleşme sürecinde 31 ülkeden gelecek hastaların kabul edileceği açıklanmıştı... Herhangi bir başvuru oldu mu? Hedef nedir?

Sağlık turizmini çok önemsediğimizi biliyorsunuz. Kontrollü bir şekilde yapmayı hedefliyoruz. Sezonu erken başlattık yani bugünden itibaren. Pandemi açısından daha minimal olduğu ülkelerde başlatıldı bu. Gerektiğinde talebe göre charter seferleri de düzenlenebilir olacak. Bakanlığımız değil, üniversiteler hem de kamu kuruluşlarına yapılan müracaatlar ele alınıyor. Buna göre de Charter seferleri düşünülüyor. Başvuran hastaların yanlarında gelecek kişiler 1 en fazla 2 kişi olacak. Bu çerçevede covidli hasta değil, branşlı hastaları da belirlemiş olduk. Mesela İstanbul için Kamu anlamında, Başakşehir hastanesinin ağırlıklı olarak sağlık turizminde kullanacağız. 

İstanbul'daki yeni hastanelere Murat Dilmener ve Feriha Öz hocalarımızın isimlerinin verilmesi çok önemlidir. Onlar hocaların hocasıydı.

Ülkemizde vaka sayılarında gün gün düşüş görüyoruz. Acaba bulaş oranı yani R0 değeri kaç oldu?

Son dönemin çok konuşulan konusu oldu. Burada önemli olan hastalığını yayılım hızını gösteren bir değer. Burada kabaca R değeri olarak söylediğimizde, geçen bir oran vermiştim. Bugün itibariyle R0 veya R değeri olarak söylediğimizde 0,72 olduğunu söylebilirim. Her geçen gün bulaşıcılık hızının azaldığını söyleyebilirim

Önümüzdeki süreçte üniversiteye giriş sınavı ve liseye giriş sınavı olacak. Nasıl önlemler alınacak?

Bu konu tekrar görüşüldü. Bu konuyla ilgili bir rehber yayınlanmış olacak. Bütün öğrencilerimizin maskeyle sırasına oturması istenecek ve mesafe korunabiliyor ise o durumda maskesini çıkarmasını bilim kurulu öneriyor. Özellikle maskesi yanında olacak, imtihan anında maske takması gerekmeyebilir. Bununla ilgili bir rehber hzırlığı sürüyor.

Bakan Mustafa Varank'ın bir açıklaması olmuştu... Virüsü kuluçka döneminde tespit edebilecek bir kitin üzerinde çalıştıklarını söylemişti... Süreç nasıl işliyor?

Birçok çalışma var bu konuyla ilgili... Bakanlığımızın ve TÜBİTAK'ın da aralarında olduğu 20'ye yakın çalışma var. Bazılarında yol aldığını görüyoruz. Şu dönemde daha çok üzerinde durduğumuz antikor testinin, ELİSA yöntemiyle yapılabilir olması. Çünkü Elisa yöntemiyle yapılan testin sonucunun yüzde 100 olduğunu görüyoruz

Son 4 haftanın rakamlarına baktığımızda koronavirüs test sayılarında iniş çıkışlar görüyoruz... Nedenini açıklayabilir misiniz?

Test ile ilgili bildiğiniz gibi Bilim KUrulu'Nun bi algoritması var, kimlere yapılabilir diye. Yakın zamanda demin bahsettiğim şekliyle, yurtdışından gelen yolculara da yapılması gibi bir düşünce var. Önümüzdeki dönemde semptom verenlere değil, belli bölgelerde herkese yapılması şekline dönüyor. Şunu söyleyebilirim. Antikor anlamında değil, şu an OSB'lerde 50 bine yakın kişiyi taradık. Bu 50 bin içerisinde pozitif çıkma oranı binde 3,5... Ne kadardı geçirmiş onu bilmiyoruz. 

Haftalardır evledeler, sokağa çıkınca mutlu oldular. Hayatı yeniden planlayacağız dediniz, onlara yönelik bir düzenleme olacak mı? 

65 yaş üzeri büyüklerimiz çok büyük fedakarlık gösterdiler. En çok uyum ve hassasiyet gösterenler onlar oldu. Gençlerimiz de öyle. 83 milyon aslında yapması gerekeni yaptı. 65 yaş üzeri büyüklerimizle ilgili cumhurbaşkanımızla da görüştüm. Onlara bir müjdemiz olacak. Bilim Kurulumuzla da görüştük. 65 yaş üzerindeki büyüklerimiz eğer memleketlerine gitme noktasında, sabit bir yere gittiklerinden emin isek, sağlık durumlarında da sorun yoksa. İlgili kaymakamlıktan bir aylık tek yönlü gidiş olmak kaydıyla, bir izin durumu yarından itibaren söz konusu olacak. 

Kapatılan kafeler, restoranlar açılacak mı?

Çok riskli olan alanlar erken dönemde kapatıldı, bu nedenle de en geç açılması beklenenler de onlar. Çalışmalar yapıldı. Açılma takvimlerine göre rehberler hazırlanmış oluyor, mesela restoranlarla ilgili rehberler hazırlandı. Zamanlamada da şöyle bir şey var, bayramdan önce böyle bir şey düşünülmüyor. Bayramdan sonra da kurulda görüşülür.

Sokağa çıkma yasağı olacak mı?

Sokağa çıkma kısıtlaması hem büyüklerimiz hem de gençlerimizle ilgili durum değerlendiriliyor  ve gevşetiliyor olacak. Muhtemelen böyle devam etmez ama yeni dönemde üzerinde durduğumuz yaşlı, hasta grubunu kontrol etmek istiyoruz. Büyüklerimiz ve kronik hastalarımızı güvenceye almak istiyoruz. O yaş grubuna kısıtlamalar devam edebilir. Onun dışında genel anlamda bir kısıtlama, KTÖ kapsamında olacak.