"Bu bir suikast girişimidir"

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Van'daki hain saldırıyı çözüm sürecine karşı bir suikast girişimi olarak değerlendirdi.

Yayınlanma Tarihi: 12.04.2015 01:43
Değiştirme Tarihi: 12.04.2015 01:43
'Bu bir suikast girişimidir'

Bakan Çelik, sosyal paylaşım sitesi Twitter'daki hesabından yaptığı açıklamada, Ağrı Diyadin'deki terör saldırısının, Türkiye bu meseleyi Çözüm Süreci yoluyla, tam anlamıyla çözme iradesi gösteriyorken, terörü bir "siyasi sektör" olarak sürdürmek isteyenlerin işi olduğunu ifade etti.

 

''SEKTÖR OLARAK ELE ALIYORLAR''

 


Terörü siyasi sektör olarak ele alanların Çözüm Sürecinden korktuğunu vurgulayan Çelik, şöyle devam etti: 

"Bunlar ret, inkar ve asimilasyon politikalarının bitirilmiş olmasından dolayı zemin kaybettiklerini düşünüyorlar. Bunlar demokrasinin güçlenmesini kendileri aleyhine bir durum görüyorlar. Çünkü terörü bir siyasi sektör olarak ele alıyorlar. O nedenle Nevruz sonrası girilen iklimde ve seçim öncesinde böyle terör saldırısı olması, Türkiye'nin Çözüm Sürecindeki kazanımlarını hedef almaktadır."

 

''TÜRKİYE YOLUNA DİMDİK DEVAM EDİYOR''

 

Çelik, Türkiye'nin etrafındaki coğrafyada darbelerle, baskıyla, terörle sandığı ve oyları etkilemede uzman terör mühendisliğinin ülkeye etki etmeye çalıştığını belirterek şunları kaydetti:


"Etrafımızda bu tip girişimlerle ülkelerin demokrasisi sakatlanıyor. Geçmişte Türkiye'de de böyle olurdu. Bu tip kaotik girişimlerle siyasetin demokratik kazanımlardan vazgeçmesi temin edilirdi. Artık bu mühendisliğin nesnesi değil Türkiye. Bir yandan teröre karşı tavizsiz davranarak öbür yandan çözüm sürecini güçlendirerek yoluna dimdik devam ediyor Türkiye. Terörü siyasi sektör olarak ele alanlar, çözüm sürecine sahip çıkılınca terörle mücadele edilmesin ya da terörle mücadele adına çözüm sürecini askıya alınsın isterler."

Türkiye'nin geçmişte terörle mücadele adına demokrasiyi zayıflatma tuzağına düştüğünü, artık terörle mücadele ile Çözüm Sürecini birbirinin alternatifi gören bir yaklaşımın olmadığını ifade eden Bakan Çelik, "Terör sektörünün kurduğu tuzağı gören bir irade var. Hem Çözüm Süreci güçlendirilecek hem de terörle tavizsiz mücadele edilecek. Demokrasi için ikisi birbirini tamamlayan şeyler" değerlendirmesini yaptı.

İlgili Sayfalar: Playlist