Bakan Bekir Pakdemirli'den son dakika açıklaması: 57 yangın kontrol altında, 14 yangına müdahale sürüyor

Tüm Türkiye ülkemizde yaşanan elim yangın olaylarıyla mücadele ediyor. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile koordinasyon toplantısı sonrasında açıklamalarda bulundu. Bakan Pakdemirli, 71 orman yangınından 57'si kontrol altına alındığını ve devam eden 14 yangına müdahalenin de sürdüğünü ifade etti.

Yayınlanma Tarihi: 30.07.2021 10:33
Değiştirme Tarihi: 30.07.2021 15:25
Bakan Bekir Pakdemirli'den son dakika açıklaması: 57 yangın kontrol altında, 14 yangına müdahale sürüyor

Bakan Pakdemirli, "3 uçak, 9 İHA, insansız helikopter, 1 su tankı, 38 helikopter, 680 arazöz, 55 iş makinesi ve 4 bin personelle yangınla mücadele ediyoruz. Marmaris'teki yangında ufak hasarlar var. Yerleşim yerlerini tehdit etmiyor, denize doğru ilerleyen bir yangın var. Yangınların sebebiyle ilgili adli merciler, kolluk kuvvetleri araştırmalarını sürdürüyor. Önemli bulgulara rastlandığında açıklama yapılır. Aktif olan tüm yangınlarda (yangınların kontrol altına alınması ve söndürülmesi) iyiye doğru bir gidiş var.  Ağaçlandırma ve fidan dikimi konusunda ise ilk yağmurlarla beraber Ekim - Kasım ayında ağaçlandırmaya başlanacak." ifadelerini kullandı.

Bakan Pakdemirli, konuşmasının devamında “Diğer ülkelerde neler oluyor, Kanada'da temmuzda 1 milyon 250 bin hektar yandı. Geçen yıl Türkiye'de toplam 20 bin hektar yandı. Rusya'da temmuz ayında 1 milyon hektarın üzerinde alan yandı. ABD'de California'da devam eden yangınlar var. Avustralya'da 6 ay boyunca yangınlarda vurulmak durumunda kalan hayvanları hatırlıyoruz. Bu işin gelişmişlikle, batı medeniyeti olmasıyla alakası yok. Organizasyonla alakası var.” şeklinde konuştu.