Bakan Ala'dan çözüm süreci açıklaması

Bakan Ala'dan çözüm süreci açıklaması
Yayınlanma Tarihi: 05.09.2014 21:08
Değiştirme Tarihi: 05.09.2014 21:32

çişleri Bakanı Efkan Ala, çözüm sürecinin yol haritasını A Haber'de anlattı. A Haber Ankara Temsilcisi Murat Akgün'ün sorularını yanıtlayan Ala, süreci; "Çekilme, silah bırakma ve dağdan ineceklere siyaset yolu" olarak özetleyerek, "Çözüm sürecinde yılbaş

AK Parti Kongresi ile karşılaştırdığımız zaman durum daha net bir şekilde ortaya çıkar. Biz Türkiye'nin problemlerini çözmek için bir Kongre düzenledik. Türkiye'nin geleceğini, vizyonunu tartıştığımız bir kongre gerçekleştirdik. CHP'nin yaptığı Kurultay ise CHP'nin kendi içindeki sorunları çözmeye yönelik bir Kongre. Zaten Kılıçdaroğlu'nun mesajı da kendi içlerinde olan bu tür tavır takınanlara gönderme yapan bir mesaj. Ben CHP'nin kendi iç sorunlarını , kendisine yönelik değerlendirmeleri yaptıkları, iç sorunlarını gidermeye yönelik bir kongre olarak görüyorum. Kendileri de bunu söylüyor. Buradan Türkiye'ye katkıda bulunacak bir anlayış çıkar mı, ümit ederim ama zor görüyorum.Siyasi partiler kamuya hizmet etmek için kurulurlar. Sayın Cumhurbaşkanı ile bu kadar mesafeli bir duruşu baştan deklare eden bir siyasi parti ve lideri memlekete nasıl hizmet edecek.

Yılbaşından önce yeni adımlar atılabilirBu konularda tarihlendirme yaparız ama, tarihlendirmeyi söylemeyiz. 2002'den beri yaptığımız çalışmalar olmasaydı bugün o yol haritasını konuşuyor olamazdık. Şimdi yol haritasını konuşuyoruz, zaten üzerinde çalışıyoruz, 2 gün önce Sayın Başbakan'ın başkanlığında ciddi bir toplantı yaptık. Çözüm süreci hükümet programındaki ana başlıklardan biridir ve bizde bu yol haritasını taraflarla hem kamu içerisindeki, hem kamunun dışındaki tarafları ile konuşarak yapıyoruz, kamuoyuyla paylaşılması gereken kısmı paylaşılacaktır. Hangi tarihte ne olacağını söylerseniz korkarım ki o tarihlerde o işin yapılmaması için provokasyonlar yapılabilir. Zaten görüyorsunuz yapılmaya da çalışılıyor. Bunlara engel olmak için daha ihtiyatlı bir süreç yönetimini arzu ediyoruz.Kandil'deki ve Türkiye içerisindeki dağlarda teröristlerin olduğu bilinmeyen bir şey mi? Bunu millet bilmiyor da bugün mü keşfetmişler? Türkiye'nin dağlarında teröristler yok ise biz neyin çözüm sürecini yürütüyoruz? Neyi çözmeye çalışıyoruz?Biz bu meseleleri çözmek için bir süreç yönetiyoruz. Gördünüz mü burada da varmış diye o provokasyona alet olan ya da o provokasyonu yapmak isteyen milletin tekrar hafızasına bir soru işareti koymak için çaba sarfediyorlar, ama onların provokasyon olduğunu artık çocuklarımız bile biliyor. Türkiye'nin geleceğinden emin bir şekilde bu sorunun çözülmesine olan inancı ve hükümete olan güveni devam ediyor, biz de bunları çözeceğiz.Çekilme, silahların bırakılması, geriye dönüş, geriye döndükten sonra alınacak kararlar, topluma kazandırılma, siyaset alanı, bütün bunlar yol haritasının ana başlıkları. Burada saklı gizli bir şey yok.Neyi, nerede, ne zaman yapacağımızı çalışıyoruz. Onun da gereğini yapıyoruz. Bu konuya ilişkin yasa çıkardık. O yasanında ne zamana çıkacağını çok önceden söylemedik ama çalışıyorduk . Olayın kendisi için doğru zamanlama bulundu o zaman çıkardık. Çözüm sürecinde yılbaşından önce yeni adımlar planlıyoruz.