Bakan açıkladı! Dış hat uçuşları 10 Haziran'dan itibaren başlıyor!

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, milyonların merakla beklediği yurt dışı uçuş tarihi hakkında açıklama yaptı. Bakan Karaismailoğlu, yurt dışı uçuşların 10 Haziran'dan itibaren kademeli olarak başlayacağının müjdesini verdi.

Yayınlanma Tarihi: 04.06.2020 13:59
Değiştirme Tarihi: 04.06.2020 14:07
Bakan açıkladı! Dış hat uçuşları 10 Haziran'dan itibaren başlıyor!

Milyonlar yurt dışı uçuşların ne zaman başlayacağını merak ediyor. Konuyla ilgili açıklama Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu'ndan geldi. Söz konusu uçuşları 10 Haziran'dan itibaren kademeli olarak 40 ülkeye başlatmayı planladıklarını söyleyen Bakan Karaismailoğlu, "Yurt dışı uçak seferleri ilk olarak KKTC, Bahreyn, Bulgaristan, Katar ve Yunanistan'a başlatılacak" bilgisini paylaştı. 

İlk aşamada, dış hat uçuşlarının karşılıklı açılması ile ilgili 15  ülke ile ön mutabakat yapıldığını ifade eden Bakan Karaismailoğlu,  “Dış hat uçuşlar için 92 ülke ile işbirliğimiz devam ediyor. Kuruluşlar ve muhatap ülkeler ile uçuşların emniyetli bir şekilde  yapılması noktasında görüşüyoruz. Halihazırda dış hat uçuşların  karşılıklı açılması için Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Avusturya, Litvanya, Sırbistan, Kazakistan, Arnavutluk, Beyaz Rusya (Belarus), Birleşik Arap Emirlikleri, Moldova, Özbekistan, Ukrayna, Fas, Ürdün, Sudan ve İtalya ile mutabakat sağladık” dedi. 

Bakan Karaismailoğlu, pandemi döneminde dünyanın bütün ülkelerinin  benzer tedbirleri aldığına işaret ederek, “Kovid-19’a karşı tüm dünya  kendi çapında tedbirlerini aldı. Ülkeler dış hat uçuşlarını azaltarak  hatta kapatarak salgını önleme çabasına girişti. Ancak tüm dünyada  mücadelede önemli bir eşiği geride bıraktığımızı düşünüyoruz. Artık  küresel olarak bağlarımıza, ticaretimize devam etmek durumundayız.

Yeniden ‘bismillah’ diyoruz. Yola çıkıyoruz.” değerlendirmesinde  bulundu. Karaismailoğlu, Haziran ayında kademeli olarak başlatılacak dış  hat uçuşlarına ilişkin şu detayları paylaştı:

*10 Haziran tarihi itibariyle, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Bahreyn, Bulgaristan, Katar, Yunanistan,

*15 Haziran tarihi itibariyle, Almanya, Avusturya, Azerbaycan, Çek Cumhuriyeti (Çekya), Hırvatistan, Hong Kong, İsviçre, Japonya, Kuzey  Makedonya Cumhuriyeti, Litvanya, Macaristan, Polonya, Romanya,  Sırbistan, Singapur, Slovenya, Tacikistan, 

*20 Haziran tarihi itibariyle, Hollanda, Kazakistan,

*22 Haziran tarihi itibariyle, Arnavutluk, Bosna Hersek, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Güney Kore, İrlanda, Karadağ,
Kırgızistan, Letonya, Lüksemburg, Norveç, Slovakya ve 

*25 Haziran tarihi itibariyle  Belçika.