Babalar günü ne zaman? 2021 Babalar Günü tarihi nedir, Haziran’ın kaçıncı Pazar’ı kutlanıyor?

Babalar günü ne zaman bugün en çok merak edilen konu oldu. Haziran ayında bir Pazar günü kutlanan Babalar Günü tarihi bu Pazar mı merak ediliyor. Varlık sebebimiz olan babamızın özel gününde sevindirmek isteyenler 2021 Babalar Günü tarihi nedir araştırmaya başladı. Peki, Babalar günü ne zaman, Haziran’ın kaçıncı Pazar’ı kutlanıyordu? İşte Babalar günü tarihçesi…

Yayınlanma Tarihi: 13.06.2021 20:00
Değiştirme Tarihi: 13.06.2021 20:00
Babalar günü ne zaman? 2021 Babalar Günü tarihi nedir, Haziran’ın kaçıncı Pazar’ı kutlanıyor?

Bugün gündemin en çok araştırılan konusu Babalar Günü 2021 tarihi oldu. Haziran ayında bir Pazar günü kutlanan Babalar Günü, bugün mü yoksa haftaya mı denk geliyor araştırılmaya başlandı. Hayatımızın en önemli varlıklarından olan babalarımızı, bir gün de olsa özel olduklarını hissettirmek, onlara hediyeler alarak sevindirmek istiyoruz. Peki, Babalar Günü ne zaman, hangi Pazar? Babalar Günü ilk ne zaman, hangi olayla kutlanmaya başlandı? İşte detaylar…

BABALAR GÜNÜ NE ZAMAN?

 Babalar Günü, pek çok ülkede her yıl haziran ayının üçüncü pazar günü babaların onuruna kutlanan özel bir gündür. Ülkemizde Babalar Günü, 2021 yılında 20 Haziran Pazar günü kutlanacak.

BABALAR GÜNÜ NE ZAMAN, HANGİ OLAYLA KUTLANMAYA BAŞLANDI?

Bir Amerikan İç Savaşı gazisinin kızı olan Sonora Smart Dodd, Anneler Günü gibi babaların da bir günü olması gerektiğini düşünmekteydi. Dodd'un babası annelerinin yokluğunda 6 çocuğunu tek başına büyütmüştü. Babasının doğum günü olan 5 Haziran'ın Babalar Günü ilan edilmesi için çalışmalara başlamış ama bu çalışmalar o tarihe yetişemeyerek kutlamalar haziran ayının üçüncü pazar gününe ertelenmiştir.

Babalar Günü ilk kez 19 Haziran 1910'da Washington'un Spokane şehrinde kutlanmıştır. 1924 yılında Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Calvin Coolidge kutlamaları desteklemiş; ama resmi olarak Babalar Günü ilan etmemiştir. 1966 yılında ise o dönemin başkanı Lyndon Johnson, her yıl haziran ayının üçüncü pazarının Babalar Günü olarak kutlanacağını açıklayan bir bildiri yayımlamıştır. 1972 yılında ise başkan Richard Nixon'ın imzasıyla Babalar Günü yasal olarak ABD'de resmi tatil ilan edilmiştir.

Katolikler ise Babalar Günü olarak farklı bir tarihi kutlarlar. Onlar bu kutlamayı dini açıdan ele alıp Hıristiyanlık peygamberi İsa'nın babası anısına, Mart ayının 19. gününü St. Joseph Günü adı altında babalarına armağan etmektedirler. Bazı ülkelerde bu kutlamalar dinî özelliklerinin dışına çıkmıştır.