Petrol tesisinde kaza! 32 kişi öldü iddiası

Azerbaycan devletine ait enerji şirketi SOCAR'ın Hazar Denizi'ndeki tesislerinde yangın çıktı.

Yayınlanma Tarihi: 06.12.2015 13:44
Değiştirme Tarihi: 06.12.2015 13:46
Petrol tesisinde kaza! 32 kişi öldü iddiası

Azerbaycan devletine ait enerji şirketi SOCAR'ın Hazar Denizi'ndeki tesislerinde yangın çıktı. SOCAR'dan yapılan açıklamada, en az 1 kişinin öldüğü, 30 işçinin kaybolduğu, 32 kişinin ise kurtarıldığı belirtildi. Azerbaycan Petrol Çalışanları Haklarını Koruma Komitesi'nden Mirvari Gakhramanly ise 32 işçinin öldüğünü, 42 kişinin ise kurtarıldığını iddia etti. Olayın ardından ülkede milli yas ilan edildi.

 

Haber ile ilgili metin girin!.


Edinilen bilgiye göre, dün Hazar Denizi'nde etkili olan kasırganın oluşturduğu dev dalgalar, kısmen çöken platforma ait yüksek basınçlı su altı gaz hattını tahrip etti ve yangın çıktı. Yangının hemen ardından platforma bağlı tüm petrol ve doğalgaz boruları kapatıldı. Buradaki 28 petrol ve doğalgaz kuyusunun faaliyeti durduruldu. Yangının sistemde ve borularda kalan gaz nedeniyle devam ettiği, alevlerin platformdaki petrol ve doğalgaz kuyularına geçmiş olabileceği öğrenildi.

 

Haber ile ilgili metin girin!.


Arama kurtarma çalışmaları, bölgeye gönderilen gemi ve helikopterle elverişsiz hava koşulları yüzünden güçlükle sürdürülüyor. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, yangının sebebinin araştırılması için Başbakan Artur Rasizade başkanlığında bir komisyon kurulması talimatını verdi.


Milli yas ilanı


Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev'in imzaladığı kararname ile ülkede 6 Aralık 2015 yılı milli yas ilan edildi.


Tüm ülke genelinde ve dış temsilciliklerde bayraklar yarıya indirildi. Azerbaycan televizyonlarının yayın akışında değişikliğe gidildi.


SOCAR'ın doğalgaz ve petrol platformlarında 2014 yılında gerçekleşen kazalarda 42 işçi hayatını kaybetmişti.