Ayrıntılar ortaya çıkmaya başladı: 48 saat içinde açıklama yapılacak! Yeni bir genelge geliyor

İçişleri Bakanlığı ve Bilim Kurulu'nun koordinasyonu ile yeni bir genelgenin geleceği belirtildi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ile bir görüşme yapacağı ve eğitimin geleceğiyle ilgili bir konuşma yapılacağı ifade edilirken, okulların mayıs sonuna kadar erteleneceği kaydedildi. İşte son dakika haberine ilişkin detaylar...

Yayınlanma Tarihi: 28.04.2020 13:14
Değiştirme Tarihi: 28.04.2020 13:14
Ayrıntılar ortaya çıkmaya başladı: 48 saat içinde açıklama yapılacak! Yeni bir genelge geliyor

SON DAKİKA | CNN Türk Ankara Temsilcisi Dicle Canova, katıldığı canlı yayında dikkat çeken bilgiler paylaştı. Önümüzdeki günlerde yeni bir genelgenin açıklanacağını söyleyen Canova, konuşulanları da burada anlattı. 

65 yaş üzeri vatandaşların, belli saatlerde dışarı çıkabilmesinin önünü açacak bir formül konusunda arayışların olduğunu öne süren Dicle Canova, yayınlanacak genelgede bu duruma ilişkin bir adımın atılacağı izlenimini edinmediğini söyledi. 

İçişleri Bakanlığı'nın ve Bilim Kurulu'nun ortak hareket ettiğini söyleyen Dicle Canova'nın açıklamaları şu şekilde: 

Bugün veya yarın bu genelge kamuoyuna açıklanacak. Kimler muaf olacak hangi işletmeler açık olacak bunlar az çok belirlendi. Yine o doğrultuda bir genelge bekleniyor. Genelgede 65 yaş üzeri için belli saatlerde sokağa çıkma adımı olacak mı? Böyle bir izlenim edinmedim ama bu konuda bir formül arayışı var. İçişleri Bakanlığı ve Bilim kurulu beraber hareket ediyor. Belki bir sonraki hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması sırasında bir gün 1-2 saatliğine belli kurallar çerçevesinde 65 yaş üzerine bu imkan tanınabilir.

OKULLAR NE ZAMAN AÇILACAK?

Sağlık bakanı ve Milli Eğitim Bakanı ile bir görüşme gerçekleşecek. Onun akabinde 48 saat içinde bir açıklama olacak. Edindiğim ilk bilgilere göre okulların açılması mayıs ayı sonuna adar ertelenecek.

Okulların kısa süreliğine açılması. Ama benim edindiğim izlenim bunun da pek mümkün görünmediği.

Sınıf geçmenin 1. dönemki başarıya göre gerçekleşmesi gündemde. Uzaktan eğitime dayalı bir sınavın çok da adil olmayacağı görüşü hakim bakanlıkta.

LGS sınavının da temmuz ayının sonlarına doğru ertelenebileceği yönünde.

Eylül ayında açılması ön görülüyor. Telafi eğitimlerinin de sonbaharda yapılması ön görülüyor. Ama veriler çok önemli.

TURİZM

Bayram sonrasına dair bir hazırlık var bakanlıkta. Bakanlık önümüzdeki hafta muhtemelen yeni somut kararlar açıklayacak. Bir korona sertifikasyonundan bahsediliyor. Bu kriterlerin önümüzdeki hafta netleşmesi ve bu kriterleri sağlayanların ilk olarak faaliyete geçmesi bekleniyor.

KUAFÖRLER, GÜZELLİK SALONLARI VE BERBERLER

Biraz daha ileri bir tarih ön görülüyor. Onlar için haziran başına işaret ediliyor.

AVM'LER

Sektör temsilcilerinde de görüş alınacak. Bayram öncesi katı kurallar çerçevesinden bir kısmı açılabilir diye düşünülüyor. Belki ilk adımlar vaka sayısının az olduğu illerde atılacak.