Aylardır yangınlarla uğraşan Avustralya'yı yeni bir kabus bekliyor!

Aylardır yangınlarla uğraşan Avustralya'yı yeni bir kabus bekliyor!
Yayınlanma Tarihi: 13.01.2020 09:43 | Değiştirme Tarihi: 13.01.2020 09:43

Aylardır yangınlarla mücadele etmeye çalışan Avustralya'da, kabusların ardı arkası kesilmiyor. Yangınların geride bıraktığı küller, nehirlere barajlara denizlere dökülmeye başladı. Bu durum su kaynaklarının kirlenmesine ve daha da kötüsü sudaki canlıları yok edebilir.

Avustralya aylardır alevlere teslim. Bir türlü kontol altına alınamayan dev yangın kıtayı adeta küle çeviriyor. Avustralya'da uzun süredir söndürülemeyen ve onlarca insan ile milyonlarca hayvanın ölümüne yol açan yangınların ardından NASA'nın uzaydan yolladığı yeni fotoğrafların ardından bu kez bambaşka bir kabus ortaya çıktı.

Şimdi göreceğiniz haritadaki bu kırmızı noktalar büyük bir tehlikenin habercisi.

Bakın dev kıtayı şimdi de nasıl bir kabus bekliyor?

Yangınların ardından büyük miktarlarda kül nehirlere, barajlara ve nihayetinde denize dökülmeye başladı. Bu da su kaynaklarını kirletecek ve dolayısıyla sudaki canlıları yok edebilir.

Bu noktada yağışlar meydana geldiğinde her ne kadar kulağa hoş gelse de, diğer yandan bu yağışlar külleri de denize savuracak.

Bunca alanın yanmasıyla oluşan küllerin girdiği suların oksijen oranını düşürebilme ihtimali ise Avustralya'daki yetkilileri kara kara düşündürüyor. Bu yüz binlerce deniz canlının sonunu getirebilir.

Diğer yandan NASA'nın yayınladığı bu görüntü 16 Aralık 2019 tarihinde çekildi ve yangının boyutları elbette bugünden çok daha uzaktı.