Aylardır ortada görünmeyen Alibaba'nın kurucusu Jack Ma ile ilgili şoke eden iddia!

Dünyanın piyasa değeri en yüksek şirketlerinden Alibaba Grubu'nun sahibi ve internet alışverişinde devrim yaratan AliExpress'in kurucusu ünlü iş insanı Jack Ma'nın kaybolduğu yönünde bir iddia ortaya atıldı. Konuşulan iddia ise oldukça ciddi. Financial Times'ın haberine göre, Jack Ma'nın ekim ayında Çin'deki piyasa düzenleyici kurumları ve kamu bankalarını eleştiren bir konuşma yapmasının ardından gizemli şekilde ortadan kaybolduğu söyleniyor.

Yayınlanma Tarihi: 05.01.2021 09:45
Değiştirme Tarihi: 05.01.2021 09:45
Aylardır ortada görünmeyen Alibaba'nın kurucusu Jack Ma ile ilgili şoke eden iddia!

Ma'nın jüri üyeliği yaptığı "Africa's Business Hereos" adlı televizyon programının çekimlerine katılmasına karşın programın yayınında yer almayacağı duyuruldu. En son kasımda programın çekimlerine katılan milyarder iş adamı, o zaman bu yana kamunun önüne çıkmadı.

Çin'in en zengin insanlarından ve önde gelen girişimcilerinden biri olan iş adamının, o günlerde Çin'deki piyasa düzenleyici kurumları ve kamu bankalarını "zamanın gerisinde kalmakla" eleştirdiği bir konuşmanın ardından ortadan kaybolduğu iddia ediliyor.

Söz konusu eleştirilerin ardından Pekin yönetimi, Ma'nın kurucusu olduğu Ant Grubu şirketinin Hong Kong ve Şanghay borsalarındaki eş zamanlı halka arzını durdurmuş, ayrıca iş adamının kurucusu ve eski Üst Yöneticisi olduğu Alibaba Grubu hakkında antitröst soruşturması başlatılmıştı.

İnsan Hakları İzleme Örgütü Direktörü Kenneth Roth, Twitter'da konuyla ilgili paylaştığı mesajda, "Alibaba'nın kurucusu Jack Ma'nın Çin'in finansal sistemini eleştiren bir konuşma yapmasının ardından iki aydır şüpheli şekilde kayıp olması, her ne güvence verilirse verilsin Çin teknoloji şirketlerinin nihayetinde Çin Komünist Partisinin kontrolünde olduğunu gösteriyor." ifadelerini kullandı.

Etiketler: Jack Ma - alibaba - Kayboldu - çin - devlet