Ayı saldırısında ölümden köpekler kurtardı!

Giresun Alucra'da Fatih Coştur isimli kişi, kırsal alanda ayı saldırısına uğradı. Etraftaki çoban köpekleri sayesinde kurtulan Coştur, hastanede tedaviye alındı.

Yayınlanma Tarihi: 20.11.2020 14:25
Değiştirme Tarihi: 20.11.2020 14:25
Ayı saldırısında ölümden köpekler kurtardı!

Giresun Alucra'da Hacılı Köyü'nde meydana gelen olayda, çiftçi Fatih Çoştur kırsal alanda gezerken ayı saldırısına uğradı. Çevredeki çoban köpeklerinin ayıya saldırmasıyla ölümden kurtulan Coştur, el ve bacağı ile baldırı ve sırtından yaralandı. Coştur, Trabzon Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tedavi altında ve sağlık durumu da iyi. 

"ÖNLEM ALINMALI"

Olayla ilgili konuşan Coştur’un akrabası Güven Coştur, “Bölgede iki ay önce bir komşumuzun da başına bu olay geldi. Başka yerlerden de bu tür duyumlar alıyoruz. Haliyle insanlar korkuyor, nasıl bir önlem alınacak bilmiyorum ama umarız böyle şeyler yaşanmaz” diye konuştu.  

UZMANINDAN UYARI 

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Orman Fakültesi Yaban Hayatı Ekolojisi ve Yönetimi Bölümü öğretim görevlisi Prof. Dr. Şağdan Başkaya, özellikle doğa gezilerinde gürültülü olunmasını tavsiye ederek, "Köyüne, yaylasına giden insanlar, tek başına ormana girip dolaşmamalılar. Görmedikleri kapalı bitki örtüsünün içerisine veya ağaç, çalı gibi alana girip tek başına yürümemeliler. Ayılar dere kenarlarında olabiliyorlar. Arkasını görmedikleri yerlere, labirent araziler, kaya arkalarına dikkat ederek yaklaşılmalı. Biraz sesli gürültülü olmalılar, gördükleri bir açıklıksa oraya doğru gidebilirler. Ama görmedikleri bir şeye doğru gidip de birdenbire ayı ile karşılaşmamaları için önlem almaları gerekiyor" bilgilerini paylaştı. 

(DHA)