Ayda Gezgin, nasıl bulundu? Ayda'nın ilk isteği ne oldu?

İzmir'deki 6.9 büyüklüğündeki depremde yıkılan Rıza Bey Apartmanı enkazından sağ çıkarılan minik Ayda'yı kurtaran ekipteki kişi o anları ve minik kızın ilk isteğini anlattı.

Yayınlanma Tarihi: 03.11.2020 11:44
Değiştirme Tarihi: 03.11.2020 11:46
Ayda Gezgin, nasıl bulundu? Ayda'nın ilk isteği ne oldu?

4 yaşındaki Ayda, İzmir depreminde umudun bir başka adı oldu. Arama kurtarma ekipleri, Rıza Bey Apartmanı enkazındaki Ayda Gezgin'e 91 saat sonra sağ olarak ulaştı.

Minik Ayda, Ege Üniversitesi Yoğun Bakım servisinde tedavi altına alındı. Ekipler, 4 yaşındaki Ayda'yı yaşam üçgeni pozisyonunda buldu.

NASIL BULUNDU?

Kurtarma ekibinden Nusret Aksoy, yaşananları, "Bir çığlık sesi duydum. Arkadaşa dedim ki jeneratörü durdur, ses duydum. Daha sessiz bir ortam olsun diye herkes bağırdı. Ben Ayda, iyiyim dedi. Tamam Ayda, geliyoruz dedik." şeklinde anlattı. Ayda'nın nasıl bulunduğunu anlatan Nusret Aksoy, "Yaşam üçgeninde bulaşık makinesi vardı. Bulaşık makinesinin arasındaydı. Elini salladı." dedi.

AYDA'NIN İLK İSTEĞİ NE OLDU?

Kurtarma ekibindeki yetkili, "Ben ambulanstayken babam nerede diye sordu. Bir tarafta amcan oturuyor dedik. Gayet güzel konuştu, sorduğumuz sorulara cevap verdi. Ben kendi adıma konuşuyorum elim ayağım titriyor. Hala aklım bebeğimizde umarım her şey onun için çok güzel olur. 91 saat sonra bir canlının kurtarmanın tarifi yok. Bütün doyumlaırn mutluluğun üst noktası bence." ifadelerini kullandı.

NTV canlı yayınına katılan yetkili, "Bizle ilk irtibat kurduğunda ilk istediği köfte, ayran ve suydu. Hatta iki üç kez tekrar etti. Sıvı veremiyoruz, serumunu hızlı bir şekilde verdik. Gayet iyiydi mutluydu, içeride biraz korkmuştu ama AFAD müdürümüzün elini hiç bırakmadı, ağlamadı hiç" dedi.

Etiketler: izmir - deprem - ayda - enkaz - afad - ilk istek