Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
Ayakkabının kötü kokusu nasıl giderilir?

Ayakkabının kötü kokusu nasıl giderilir?

Günlük hayatın bir gereği olarak gün boyu giydiğimiz ayakkabılarda istenmeyen bir koku oluşur. Peki bu kokuyu nasıl yok edebiliriz?

01.03.2014 15:55

Günlük hayatın bir gereği olarak gün boyu giydiğimiz ayakkabılarda istenmeyen bir koku oluşur. Peki bu kokuyu nasıl yok edebiliriz?Özellikle spor ayakkabılarda sıkça rastlanılan kokuları gidermek için çeşitli deodorantlar yaygın olarak kullanılsa da evde bu tür malzemelere ihtiyaç duymadan da kokulardan kurtulabilirsiniz.Ayakkabı kokusundan sizi kurtaracak yöntemlerden biri ayakkabınızın içine bir miktar karbonat serpmek. Ayakkabılarınızı karbonat serptikten sonra 1 gece bekletin. Sabah ayakkabılarınızı silkeleyip giydiğinizde kötü kokudan eser kalmadığını göreceksiniz.Ayrıca, ayakkabılarınız kötü kokuyorsa çıkardıktan sonra mümkün olduğunca sıcak ortamlarda bırakmamaya özen gösterin. Çünkü sıcak yerde olması, kötü kokunun daha çok yayılmasına neden olur. Bu yüzden kalorifer yanı gibi yerlerde ayakkabılarınızı bulundurmamalısınız. Bunlar yerine daha havadar olan yerlere, balkon gibi bölümlere ayakkabılarınızı koyabilirsiniz.

Deri ayakkabı koku yapar mı?Piyasad birçok ayakkabı orjinal deri etiketiyle sunulsa da aslında gerçek öyle değildir. Suni deri ürünler tüketici yanıltılarak satılmaktadır. Gerçek deri ürünler ayakların hava almasını sağlayan ayakkabılardır. Bu nedenle ayaklarda koku oluşumuna rastlanmaz.Keten ayakkabı koku yapar mı?Ayakkabıda oluşan kokunun sebebi kullanılan malzemenin hava almayı ağlayıp sağlamadığı ile ilgilidir. Buna göre hava ayakların hava almasını sağlayan ayakkabılarda koku oluşması çok zordur. Orjinal deri ayakkabılarda olduğu gibi özellikle yaz aylarında tercih edilen keten ayakkabılar da bu nedenle koku yapmayan ayakkabılar arasında yer alır.Hangi ayakkabı koku yapmaz?Ayakkabıların koku yapması ayakkabının hava alabilen malzeme ile yapılım yapılmadığıyla ve  kullanım şartlarına bağlıdır. Buna göre ayakların hava almasın sağlayan ayakkabılarda ayakkabıdan kaynaklanan koku oluşumuna rastlanmaz. Bunun dışında ayakkabıların ardarda kullanımı da koku oluşmasına neden olur. Özellikle yaz aylarında ayakkabıların bir gün arayla giyilmesi ayakkabının kuruması sağlar ve koku oluşmamasını da engeller.
Yorumlar | 0
üye profil