Avustralya'da koronavirüse çare diye ağartıcı dezenfektan maddesi klordioksit içerikli ilaç sattılar

Dünyanın koronavirüsle mücadele ettiği bu kritik zamanlarda Avustralya'da büyük bir skandal yaşandı. Edinilen son dakika bilgilerine göre; Avustralya'da bir kilise "Mucize Mineral Çözeltisi" diyerek corona virüs dahil bazı hastalıkların tadavisine çare olduğu gerekçesi ile ağartıcı dezenfektan maddesi klordioksit içerikli ilaç sattı.

Yayınlanma Tarihi: 14.05.2020 12:08
Değiştirme Tarihi: 14.05.2020 12:08
Avustralya'da koronavirüse çare diye ağartıcı dezenfektan maddesi klordioksit içerikli ilaç sattılar

Avustralya basınında yer alan bir habere göre; MMS Avustralya kilisesi, web sitesinde alzaymır, sıtma, otizm, akne, kanser, diyabet ve Kovid-19 gibi hastalıkları iyileştireceği iddia edilen "ilacın" satışını yaptığı gerekçesi ile aklaşık 687 bin 500 TL) ceza aldı.

Avustralya Şifalı Mallar İdaresi (TGA), yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) tedavisine çare olarak ağartıcı dezenfektan içeren ilaç satan ve reklamını yapan uluslararası bir kilisenin Avustralya bölümüne 151 bin 200 Avustralya doları (yaklaşık 687 bin 500 TL) ceza verdi.

"MUCİZE MİNERAL ÇÖZELTİSİ" DİYEREK AĞARTICI ÜRÜN SATMIŞLAR

Avustralya Yayın Kurumunda yer alan habere göre TGA, ABD merkezli Genesis II Sağlık ve Şifa Kilisesi'nin bir bölümü olan MMS Avustralya'nın endüstriyel alanda kullanılan ağartıcı dezenfektan maddesi klordioksit içerikli "Mucize Mineral Çözeltisi"ni Kovid-19 da dahil bazı hastalıkların tedavisine çare olarak satması üzerine harekete geçti.

YASALARA AYKIRI

MMS Avustralya kilisesinin web sitesinde alzaymır, sıtma, otizm, akne, kanser, diyabet ve Kovid-19 gibi hastalıkları iyileştireceği iddia edilen "ilacın" satış ve reklamının yapılmasını yasalara aykırı bulan TGA, kiliseye 151 bin 200 Avustralya doları (98 bin 505 USD) ceza verdi.

TGA'dan yapılan açıklamada, ülke yasalarına göre herhangi bir iyileştirici ürünün reklamı ve satışının yapılabilmesi için kaydedilmesi gerektiği ancak kilisenin herhangi bir kayıt yaptırmadan satış yapmasının yasal olmadığı belirtilerek, kaydı bulunmayan "ilacın" kullanılmasının zararlı olacağı uyarısında bulunuldu.

Açıklamada, "Söz konusu ilacın herhangi bir hastalığı iyileştirebileceğini veya hafifletebileceğini gösteren klinik ve bilimsel kabul edilmiş bir kanıt yoktur. Kullanımı, ciddi sağlık riskleri oluşturur ve bulantı, kusma, ishal ve bazı durumlarda hastaneye kaldırılmayla sonuçlanacak ciddi dehidrasyona (vücudun susuz kalması) neden olabilir." ifadeleri kullanıldı.

Söz konusu ürünün reklamını yapmaya devam eden MMS Avustralya'dan yapılan açıklamada ise "tanıtım yasalarına ve düzenlemelerine uymak için" metinlerden bazı sözcüklerin çıkartıldığı bildirildi.

Medyanın suçlandığı açıklamanın devamında "Medya, sitemizin tehlikeli endüstriyel ağartıcı içilmesini teşvik ettiğimiz konusunda yalan söylüyor. Bu haberler, kilisemize karşı cahil, menfur, saldırı ve tacizlere yol açtı." değerlendirmesinde bulunuldu.

TESADÜFEN TERCİH EDİLMİŞ

TGA'nın açıklamalarının aksine, yasalarda tanımlandığı gibi herhangi bir şifalı ürün listelemediğini ve satmadığını iddia eden MMS Avustralya, sitede kullanılan referans ve ifadelerin "tesadüfen" tercih edildiğini ileri sürdü.

MMS Avustralya'nın sözde mucize olarak tanımladığı ilacı, 2014'te kullanan 4 kişinin hastaneye kaldırılması üzerine TGA, o dönemde ilacının kullanılmaması için kamu güvenliği uyarısı yayınlamıştı.

AA