Avustralya'da kapanma paniği! Raflar bomboş kaldı

Avustralya'da bir kez daha kapanma paniği başladı. Ülkede vatandaşların dakikalar içinde süpermarketlere koşup rafları boşalttığı gözlendi. 

Yayınlanma Tarihi: 27.05.2021 13:09
Değiştirme Tarihi: 27.05.2021 13:09
Avustralya'da kapanma paniği! Raflar bomboş kaldı

Avustralya Victoria'da bu gece yarısından itibaren yeniden yedi günlük bir kapanmaya gidileceği haberleri paniğe neden oldu. Süpermarketlere koşan Avustralyalılar salgının ilk günlerinde yaşanan ve çok konuşulan görüntülere bir kez daha imza attı ve tuvalet kağıdı satın almak için adeta yarışa girdi. 7 milyona yakın insanı etkileyecek kapanma için marketlere akın yaşanırken medya platformları haberi 'Sadece dakikalar içinde yaşandı, markete hücum!' diyerek duyurdu.

Melbourne'da bugün görülen 12 vakayla birlikte toplam yeni vaka sayısı 26'ya yükselirken bu yeni vakaların Hindistan mutasyonu olma ihtimali korkuyu büyüttü.

Victoria eyaleti Başkanı James Merlino yaptığı açıklamada, "Normalde virüsün bulaşması neredeyse 5-6 gün alırken şimdiki mutasyonun yayılması bir gün içinde olup bitiyor" diyerek durumun ciddiyetini ifade etti.

Merlino, kapanmanın 'üçüncü dereceden' bir uygulama olacağını açıklarken vatandaşlar sadece işe gitmek, market alışverişleri ve hastane ziyaretleri gibi durumlar için sokağa çıkabilecek.

Başkan, bunun panikle marketlere koşmayı gerektirecek bir durum olmadığının altını çizerken vatandaşlar buna aldırmadan kararın açıklanmasından dakikalar sonra marketleri adeta yağmalayarak alışveriş yaptı.