Avrupa'ya giden Türkler bu hastalığa yakalanıyor

Avrupa'ya giden Türkler bu hastalığa yakalanıyor
Yayınlanma Tarihi: 07.02.2014 12:33 | Değiştirme Tarihi: 07.02.2014 12:18

Avrupa’da yaşayan Türk toplumunun yüzde 30’unun ve Fas toplumunun ise yüzde 25’inin ruh sağlığı problemleriyle mücadele ettiği bildirildi Avrupa’da yaşayan Türk toplumunun yüzde 30’unun ve Fas toplumunun ise yüzde 25’inin ruh sağlığı problemleriyle mücadele ettiği bildirildi

Belçika’nın Flaman bölgesi partilerinden Hristiyan Demokratlar (CD&V) partisi milletvekili Veli Yüksel’in kendisine yönelttiği bir soruyu cevaplayan Refah Bakanı Jo Vandeurzen, Avrupa genelindeki Türk toplumunun yüzde 30’unun ruh sağlığı sorunları çektiğini bu oranın Faslılar arasında yüzde 25 olarak görüldüğünü belirtti. Vandeursen açıklamasında bakanlık görevlilerinin özellikle artan intihar vakalarından dolayı duyulan endişe üzerine Gent’te bulunan Türk Camileri Birliği ile görüşmelere başladığın kaydetti.

Türkler ve Faslıların şiddetli depresyon ve somatik belirtilere daha yatkın olduğu belirtilen açıklamada, özellikle bu toplum içinde kadınların riziko grubu olarak görüldüğü ve bu kişilerin daha fazla oranda depresyon ve kaygılı davranışlar sergilediği vurgulandı. Bakan Türk kadınlarının Belçikalı akranlarına göre üç kat daha fazla bu rahatsızlıklara yakalandığını kaydetti.

Bu konuda farklı açıklamalar olduğunu belirten Vandeurzen, bunlar arasında entegrasyondan kaynaklı sorunlar, kültürel değişiklikler veya ayrımcılık geldiğini sözlerine ekledi. Ayrıca düşük eğitim düzeyi, düşük istihdam ve düşük gelirin de bunda büyük rol oynadığı kaydetti.

Bakan Türk ve Faslılar arasında ruh sağlığı bozukluklarının sıkça görülmesine rağmen, intihar vakalarını Belçikalılara göre daha az olduğunu da belirtti ancak, Gent Türk Camiler Birliği’nin İntihar Önleme Merkezi (CPZ) ile temasa geçtiğini de söyledi. Vandeurzen CPZ’nin birlikle beraber çalışacağını belirtirken “İntihar hattının önemini anlatmanın yanı sıra organizasyon içindeki kilit isimleri bilgilendirmek amaçlanıyor” ifadesini kullandı.

Survivor 2019 29.bölüm tanıtımı

Survivor Türkiye Yunanistan’da bugün eleme heyecanı yaşanacak. 19 mart 2019 Survivor’da kim elenecek? Sorusu merak konusu olurken, Survivor Türkiye Yunanistan’ın 29.bölüm tanıtım fragmanı yayınlandı. 29.bölümde neler olacak?

Survivor 2019'da 'Siyah mı beyaz mı?' oyununu kim kazandı?

Survivor Türkiye Yunanistan'da 18 mart pazartesi günü 'Siyah mı beyaz mı?' oyunu oynandı. Araba ödülünü kazanmak için Dimitra'nın takımı 'Siyah mı beyaz mı?' oyununa kaldı. Peki, otomobili kim kazandı?

Survivor 2019’da araba ödülünü kim kazandı?

Survivor Türkiye Yunanistan’da 28.bölümde yarışmacılar araba için mücadele etti. Araba ödülü tüm yarışmacının istediği bir ödül. Peki, Survivor Türkiye Yunanistan’da araba ödülünü kim kazandı? Arabayı hangi yarışmacı aldı?

Survivor 2019 28.bölüm ödül oyununu kim kazandı?

Survivor 2019’un 28.bölümünde ödül oyununda Türk ve Yunan takımı karşı karşıya geldi. Peki, ödül oyununu kim kazandı? Oyun öncesinde birer tane ödül kekinden tadan yarışmacılar oyuna moralle başladı.