Avrupa'dan El Kaide'ye

Fransa'nın Toulouse kentinde lise talebesi 15 yaşındaki iki gencin evlerinden kaçıp, terör örgütü El Kaide saflarında savaşmak üzere Suriye'ye gitmesi, kamuoyunda geniş yankı uyandırdı.

Yayınlanma Tarihi: 17.01.2014 20:35
Değiştirme Tarihi: 17.01.2014 21:33
Avrupa'dan El Kaide'ye

Fransız radyo ve televizyon kanalları, konuyu ilk haber olarak dinleyicilerine duyururken, Toulouse'daki savcılık, Paris'teki terörle mücadele savcılığı ile birlikte ortak soruşturma başlattı.
     
Kuzey Afrika kökenli oldukları tahmin edilen iki gençten birisinin babası, yerel "La Dépeche du Midi" gazetesine yaptığı açıklamada, oğlunun ve arkadaşının 6 Ocak'ta Suriye'ye geçtiklerini tahmin ettiğini söyledi.
     
Oğlunun bulunması için yetkililerin harekete geçmesini isteyen baba, "oğlunun beynini internet üzerinden yapılan propagandanın yıkamış olduğu" görüşünü dile getirdi.
     
Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, önceki gün düzenlediği basın toplantısında, Fransa'dan Suriye'ye savaşmak için giden gençlerini sayısının 700 civarında olduğunu söylemişti.

İçişleri Bakanı Manuel Valls ise, Suriye'ye savaşmak için giden gençlerden 20'sinin öldüğünü tahmin ettiklerini açıklamıştı.

Etiketler: fransa - el kaide - Suriye - haber