Avrupa'nın en büyük barajı olan Çetin Barajı enerji üretimine başladı!

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Dicle Nehri üzerinde yapılan ve Türkiye ile Avrupa'nın en büyük barajı olan Çetin Barajı'nın enerji üretimine başladığını duyurdu.

Yayınlanma Tarihi: 27.05.2020 11:20
Değiştirme Tarihi: 27.05.2020 11:20
Avrupa'nın en büyük barajı olan Çetin Barajı enerji üretimine başladı!

Dicle Nehri üzerinde yapılan ve silindirle sıkıştırılmış beton tipine göre Türkiye ve Avrupa'nın en büyük barajı olan Çetin Barajı enerji üretimine başladı. Müjdeyi Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli duyurdu. Barajın milli ekonomiye yıllık 500 milyon lira katkı sağlaması bekleniyor.

Çetin Barajı ve Hidroelektrik Santralinin temelden 165 metre gövde yükseklikte inşa edildiğini belirten Bakan Pakdemirli, "Kendi kategorisinde Türkiye ve Avrupa'nın en büyük barajı olan Çetin Barajı’nın maksimum işletme kotunda, 615 milyon metreküp su depolanacak, 37 kilometre uzunluğunda ve 12 kilometre alanında bir göl alanı oluşacak" diye konuştu. 

"YILDA 1 MİLYAR 175 MİLYON KWH ENERJİ ÜRETİLECEK"

Bakan Pakdemirli baraj hakkında şu bilgileri de paylaştı:

"Baraj üç büyük ve bir küçük olmak üzere 4 türbin ile toplamda 420 MW kurulu güce sahip. Baraj ile yılda 1 milyar 175 milyon kWh enerji üretilecek ve milli ekonomiye yılda yaklaşık 500 milyon TL katkı sağlanacak. Projede bir küçük ünite ve bir büyük ünite devreye girdi ve elektrik üretimine başladı. Yerli ve yenilenebilir enerjinin payının artırılması bakımından son derece önemli olan bu barajın tamamlanarak milli ekonomiye katkı verir duruma gelmesi, ülkemizdeki enerji kaynaklı dış ticaret açığına olumlu yönde etki yapacak." (İHA)