Avrupa'da koronavirüs yasakları geri geliyor: İngiltere’den üç aşamalı plan

Koronavirüs, ortaya çıktığı günden bu yana etkisini sürdürmeye devam ediyor. Şu ana kadar 37.4 milyon insana bulaşan koronavirüs, 1 milyon 76 bin kişinin de canına mâl oldu. Kış aylarına yaklaşılırken, dünya genelinde vaka artışları da yaşanmaya devam ediyor. Vaka artışlarının önüne geçmek isteyen Avrupa ülkeleri de yeni önlemler almaya başladı. İngiltere, bugün 3 aşamalı koronavirüs planı açıklamaya hazırlanırken, Almanya, Fransa, İtalya ve İspanya da gelişmeler yaşanıyor.

Yayınlanma Tarihi: 12.10.2020 14:28
Değiştirme Tarihi: 12.10.2020 14:28
Avrupa'da koronavirüs yasakları geri geliyor: İngiltere’den üç aşamalı plan

Sözcü'den Mert Yılmaz, 5 avrupa ülkesinde koronavirüsün ne durumda olduğunu yazdı. 

İngiltere'de koronavirüs vakalarında artış yaşanıyor. Ülkede, üç aşamalı bir önlem planına geçilmesinin hazırlıkları yapılırken, ‘Yerel Covid Alarm Seviyeleri’ olarak bilinen sistemle bölgeler, orta, yüksek ve çok yüksek olarak risk seviyesine göre sınıflandırılacak. İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın bugün detaylarını açıklayacağı sistemde en yüksek alarm seviyesine dahil edilecek tek bölgenin Liverpool olması bekleniyor. Uygulamaya girecek üç aşamadan ilki halihazırda ülkede uygulanan kurallardan oluşuyor.

İngiltere'de buna göre 6 kişiden fazlası bir araya gelemeyecek. Restoran ve barlar ise 22.00 itibariyle kapatılacak. Grup halinde yapılan sporlara yalnızca açık havada izin verilirken, düğün törenlerinde ise en fazla 15 davetliye müsade edilecek.

İngiltere'de uygulanması beklenen koronavirüs yasaklarının ikinci aşamasında ise ilk aşamadaki kurallar aynen devam edecek. Ekstra olarak ise ev buluşmalarına yasak getirilecek. Ev yaşayan kişilerin haricinde bir araya gelinmeyecek. Ayrıca 6 kişi kuralı devam edecek ve 2 iki aile sayısının da 6'yı geçmesine izin verilmeyecek, bu kişiler bahçede oturabilecek.

Üçüncü ve en ağır aşamada ise vatandaşlar sadece iş, eğitim ve sağlık gibi zorunlu haller içinde bulundukları bölgeden ayrılacak ve gün bitmeden geri dönmeleri gerekecek.

Hane halkının bir başkasının evinde içeride veya dışarıda bulunmasına müsaade edilmeyecek. Yani İngiltere'de kişilerin kendi evleri hariç dışarda geceyi geçirmeleri yasak kapsamında.

Üçüncü aşamada getirilmesi muhtemel kısıtlamalara göre restoranların yalnızca paket servis yapmasına izin verilecek, barlar, spor salonları, güzellik merkezleri ve kuaförler kapatılacak.

GECE HAYATINA SINIRLAMA

ALMANYA: Almanya’da vakaların artış göstermesi üzerine başkent Berlin, Köln ve Frankfurt gibi şehirlerde gece hayatına sınırlama getirildi.

Berlin’de pek çok mağaza, restoran ve bara saat 23.00 ile 06.00 arası kapalı kalma şartı koyuldu. Köln ve Frankfurt’ta da benzer kısıtlama getirilirken, saat 22.00’den sonra alkol satışı yasaklandı. Kısıtlamaların en az 31 Ekim’e kadar süreceği belirtiliyor.

PARTİLER YASAKLANIYOR

İTALYA: Mart ayından sonra ilk kez yeniden günlük 5 bin vakanın üzerine çıkan İtalya’da da yeni kısıtlamalar getirilmeye hazırlanılıyor. Sağlık Bakanı Roberto Speranza çocuk ya da yetişkin ayırt etmeksizin partilerin yasaklanabileceğini, başkent Roma’da restoran ve barların çalışma saatlerine düzenleme getirilebileceğini söyledi. Ülke genelinde geçtiğimiz hafta açık havada maske takma zorunluluğu getirilmişti.

OHAL KRİZ ÇIKARDI

İSPANYA: Başkent Madrid’de geçtiğimiz günlerde alınan OHAL kararı büyük tartışma yarattı. Mahkeme tarafından iptal edilen OHAL hükümet tarafından tekrar ilan edildi. Bu kapsamda şehir dışına çıkışlar zorunlu haller dışında yasaklanırken, restoran, bar ve mağazalara 15 günlük kısıtlama getirildi.

FRANSA: Fransa’da Lyon, Grenoble, Saint-Etienne ve Lille, başkent Paris gibi maksimum alarm seviyesi verilen yerler arasına katıldı. Bu bölgelerde barlar kapatılırken, restoranlara ise açık kalabilmeleri için katı kurallar getirildi. Ülkede yeni kısıtlamalar vaka sayısında oranın 100 bin kişide 250’ye çıkması üzerine devreye girdi.

Etiketler: koronavirüs