Avrupa'da koronavirüs vakaları düşerken Güney Amerika ve Güney Asya'da rekorlar yaşanıyor

Türkiye ve birçok Avrupa ülkesi, koronavirüs salgının yaralarını sarmak için kolları sıvadı ve yeni hayatın normalleri olarak belirlediği kurallar çerçevesinde, salgın sırasında konulan kısıtlamaları yavaş yavaş gevşetiyor. Bu gevşemenin günden güne de artacağı belirtilirken, Amerika kıtasından ve Güney Asya'dan gelen koronavirüs haberleri maalesef pek de iç açıcı değil . 

Yayınlanma Tarihi: 23.05.2020 13:18
Değiştirme Tarihi: 23.05.2020 16:29
Avrupa'da koronavirüs vakaları düşerken Güney Amerika ve Güney Asya'da rekorlar yaşanıyor

Koronavirüs pandemisinin çok ağır ilerlediği ülkelerin başında ABD geliyor. Ülkede virüs nedeniyle hayatını kaybeden insan sayısı 100 bine yaklaşıyor. ABD'nin yanı sıra Brezilya'daki vaka sayısı da inanılmaz boyuta ulaştı. ABD ve Rusya'dan sonra en çok vakanın görüldüğü Brezilya'da toplam ölüm 20 bin ve toplam vaka sayısı da 330'den fazla. ABD ve Brezilya dışında Meksika ve Hindistan'da da yeni vaka sayıları çok hızlı bir artış gösteriyor. 

Dün Brezilya'da 24 saat içerisinde 20 bine yakın yeni vaka tespiti yapıldı, 24 saat içerisinde hayatını kaybeden sayısı 966 olarak belirtildi. 

Koronavirüsün en ağır seyirettiği ABD'de ise dün yine hayatını kaybeden insan sayısı 1300'e yakındı. Toplam ölüm sayısının 100 bine yaklaştığı ABD'de toplam vaka sayısı da 1 milyon 645 binden fazla. Ülkede salgının merkezi ise New York eyaleti. 358 bin vaka, 28 bin can kaybının olduğu New York’u, New Jersey, Illinois ve Massachusetts takip ediyor.

MEKSİKA'DA BİR GÜNDE 479 ÖLÜM

Meksika, koronavirüs salgını nedeniyle bir günde en çok can kaybını verdiği günü yaşadı. 479 kişinin öldüğü Meksika'da, ülke günlük rekor kırıldı. Meksika'da 20 mayıs günü 424 kişi hayatını kaybetmişi ve önceki rekor o güne ait olarak belirtilmişti. 

Worldometer verilerine göre Hindistan da maalesef koronavirüs salgını çok ağır geçiriyor. Yeni vaka rekorunun kırıldığı Güney Asya ülkesinde, 24 saat içerisinde 6 binden fazla kişiye koronavirüs pozitif teşhisi konuldu. 

Güney Asya’da salgınla ilgili en sıcak gelişmelerin yaşandığı ülke Hindistan. İç hat uçuşlarının önümüzdeki hafta başlayacağı açıklanan ülkede bazı eyaletler 14 gün karantina kuralının uygulanacağını duyurdu.

Ulaşımla ilgili sevindirici haber gelirken, yeni vaka sayılarında ise rekor kırıldı. Son 24 saatte 6 bin 654 kişiye corona teşhisi koyulurken, toplam sayı 125 bin 101’e yükseldi. Ülkede şu ana dek 3 bin 720 kişi corona virüsü nedeniyle can verdi. Hindistan'da koronavirüs salgını nedeniyle şu zamana kadar 3 bin 728 kişi öldü.