Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
AB'den Berkin Elvan açıklaması

AB'den Berkin Elvan açıklaması

Avrupa Birliği'nden "Berkin Elvan" yorumu geldi. AB Komisyonunun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Stefan Füle, "Elvan'ın ölümünden son derece üzgün" olduğunu belirtti.

12.03.2014 01:37

Füle, Türkiye'nin İlerleme Raporu'nun tartışıldığı Avrupa Parlamentosu'nda konuştu. Elvan'ın ölümünün, Türkiye'nin hedeflerini hatırlatmak için bir vesile olması gerektiğini söyledi, bu hedefleri, temel hak ve özgürlüklerin tesisi, hukuk devleti ve güçler ayrılığı ilkesi olarak saydı.İnsan Hakları İzleme Örgütü de, biber gazı kapsülünü atan polis memurlarının acilen tespit edilmesi gerektiğine vurgu yaptı.Eylemcilere karşı polis şiddetinin Türkiye'de sıklıkla yaşandığını, ülkede cezasızlık kültürünün yerleştiği ifadesi kullanıldı. Berkin Elvan'ın Türkiye'de yaşanan polis şiddetinin bir sembolü olduğunu belirten örgüt, adalet çağrısı yaptı.

TÜRKİYE’DE TARAFSIZ BİR YARGIYA İHTİYAÇ VARFransa'nın Strazburg kentinde devam eden Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurulu'nun akşam oturumunda yarın oylamaya sunulacak 2013 yılı Türkiye İlerleme Raporu masaya yatırıldı.AB Komisyonu'nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Stefan Füle, Türkiye'de reformların önünün açılması için 23. faslın açılması gerektiğini söyledi. Füle, "AB için Türkiye ile ilişkiler özel bir öneme sahip. Türkiye'de reformların önünü açmak için AB katılım müzakerelerinde 23. faslın açılması gerekiyor. Türkiye, Kıbrıs meselesinde önemli bir arabuluculuk örneği gösterdi" dedi.Füle, bir ülkenin AB'ye üye olabilmesinin tek yolunun müzakerelerde bütün fasılların açılarak gereğini yerine getirmesinden geçtiğini vurguladı.AP Türkiye raportörü Hollandalı parlamenter Ria Oomen-Ruijten ise 2013 yılında yaşanan Gezi Parkı odaklı olaylar ve 17 Aralık operasyonunun stratejik bir ülke olan Türkiye'yi derinden etkilediğini belirterek, "Türkiye'de tarafsız bir yargıya ve kuvvetler ayrılığına ihtiyaç var. İfade hürriyetinin kesinlikle kısıtlanmaması gerekiyor" diye konuştu.AP'de ikinci büyük grup olan Sosyalistler ve Demokratlar (S&D) üyesi Emine Bozkurt da Türkiye'de basın özgürlüğü bakımından önemli gelişmelerin yaşandığını kaydetti. Bozkurt, "Türkiye gazetecileri mahkum etmekle suçlanıyor. Ancak Türkiye'de son zamanlarda birçok gazeteci serbest bırakılmıştır. AB yolunda ilerleyen Türkiye, yargı alanında reformlar yapmaya devam etmelidir" ifadelerini kullandı.İlerleme raporuyla ilgili tartışmalarda Türkiye'nin kadın-erkek eşitliği ve kadın haklarının korunması noktasında attığı adımlar, Kıbrıs müzakerelerinde elde edilen somut gelişmelerin yanısıra Gezi Parkı odaklı olaylarda göstericilere uygulanan polis şiddeti ile kuvvetler ayrılığı prensibi ve yargı bağımsızlığı konuları tartışıldı. 
Yorumlar | 0
üye profil