Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
Avrupa Birliği yetkililerinin ‘terör saldırısı’ dememesi tepki çekti

Avrupa Birliği yetkililerinin ‘terör saldırısı’ dememesi tepki çekti

İstanbul terör saldırısına tepki göstermek için sosyal medyadan açıklama yapan AB yetkililerinin ‘terör saldırısı’ ifadesini kullanmaması tepki çekti.

11.12.2016 11:28

Avrupa Birliği (AB) kurumlarının yetkilileri, İstanbul terör saldırısına tepki göstermek için ilk saatlerde sosyal medya açıklamalarını yeterli gördü. Yetkililerin ‘terör saldırısı’ ifadesini kullanmaması ise sosyal medyada tepki çekti.

AB kurumları yetkililerinin çoğunun duyarsız kaldığı İstanbul Beşiktaş'taki Vodafone Arena yakınında gerçekleşen terör saldırısına ilk tepkiler, kısa Twitter mesajlarıyla geçiştirildi.

Saldırının üzerinden saatler geçmesine rağmen, ne AB Konseyi Başkanı Donald Tusk ne de AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker herhangi bir açıklama yaptı.

Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Martin Schulz ise, saldırıdan saatler sonra Twitter hesabından yaptığı kısa açıklamada, "Kalbim, Türk vatandaşları ve saldırı kurbanlarının aileleriyle beraber, onlarla dayanışma içindeyim" ifadelerini kullandı.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, "İstanbul’dan gelen haberleri takip ediyorum. Yetkililerle irtibat halindeyim.Tüm Türkiye vatandaşlarıyla dayanışma içindeyiz" açıklamasında bulundu.

AB Komisyonunun Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakerelerinden Sorumlu Üyesi Johannes Hahn ise, "İstanbul’daki saldırıyı şiddetle kınıyorum. Şiddetin demokratik toplumlarda hiçbir yeri yoktur" değerlendirmesinde bulundu.

Bu üç yetkilinin açıklamalarında saldırının terör eylemi olarak nitelendirilmemesi ve ‘terör’ ifadesinin kullanılmaması dikkati çekti.

Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjørn Jagland’ın Sözcüsü Daniel Holtgen ise, yaptığı açıklamada, "Tüm Avrupalı hükümetlerle birlikte, İstanbul'da gerçekleşen ve masum sivillerin hayatını kaybettiği terör saldırısını kınıyoruz" ifadelerine yer verdi.

Holtgen, Türkiye'nin, İstanbul'daki terör saldırısı sonrası Avrupalı hükümetler ve Avrupa Konseyi'nin, dayanışma ve desteğine itimat edebileceğini dile getirdi.

AA

Yorumlar | 0
üye profil