Avrupa Birliği'ne sakın böyle gitmeyin

25 maddelik ‘terör şüphelisi tespiti’ paketine göre, sınır kontrolünde sakalını yeni kesmiş gibi görünen kişiler potansiyel militan sayılacak

Yayınlanma Tarihi: 14.07.2015 03:23
Değiştirme Tarihi: 14.07.2015 03:23
Avrupa Birliği'ne sakın böyle gitmeyin

Avrupa Komisyonu, serbest dolaşım bölgesi olan Schengen ülkelerine giriş yapacak kişilerin dış görünüşüne bakarak yapılacak ‘25 maddelik şüpheli tespiti’ paketi hazırladı.

Yara izine dikkat

Der Spiegel’ın ele geçirdiği taslakta yer alan maddelere göre, yeni sakal tıraşı olmuş ve tıraş edilen bölgesi soluk olan kişiler, uzun süre boyunca sakal bıraktıkları düşünülerek terör şüphelisi olarak incelemeye tabi tutulabilecek.

Vücudunda yara ve yanık bulunan kişiler de Suriye ve Irak’taki terör eylemlerine katılmış olma ihtimali nedeniyle şüpheli kategorisine dahil edilecek. Schengen ülkelerine seyahat ederken askeri kamuflaj ya da ‘outdoor spor’ kıyafeti giyen kişiler de şüpheli olarak incelenecekler listesinde gösteriliyor.

‘Şüpheli dövme’

 Havaalanı kontrolü sırasında endişeli davranışlarda bulunanlar ve vücudunda ‘şüphe uyandırıcı’ dövme bulunan kişiler Komisyon’un sınır kontrolünü güçlendirmek için hazırladığı liste içerisinde bulunuyor.

Der Spiegel, kontrol listesinin Avrupa Komisyonu içerisinde tartışmalara neden olduğunu yazdı.