Avrupa AK Parti zaferine ne diyor?

Avrupa basınının önde gelen yayın kuruluşları, AK Parti'nin seçim zaferini okurlarına çeşitli yorumlarla duyurdu.

Yayınlanma Tarihi: 01.11.2015 23:01
Değiştirme Tarihi: 01.11.2015 22:01
Avrupa AK Parti zaferine ne diyor?

Avrupa basını Türkiye'de yapılan genel seçimi yakından izlerken, seçimin ilk sonuçlarını "AK Parti önemli ve büyük bir zafer kazandı" başlıklarıyla duyurdu. 

 

Türkiye’deki 1 Kasım genel seçiminin ilk sonuçları Alman basınında geniş yer buldu. Bild gazetesi “Türkiye’de seçim-Erdoğan’ın AK Partisi–salt çoğunluk” başlığıyla verdiği haberde, ilk tahminlere göre AK Parti’nin salt çoğunluğu geri kazandığı belirtildi.

 

Spiegel dersinin internet sayfası ise “Erdoğan’ın AK Parti’si açık bir şekilde kazandı” başlığını kullandı. Seçimlerde oyların çoğunluğunun sayıldığı ve her şeyin salt çoğunluğu gösterdiğine işaret edilen haberde, AK Parti’nin oy oranının yüzde 49,5 olduğu belirtildi.

 

"Tahminler AK Parti’nin salt çoğunluğu alacağını gösteriyor” başlığıyla haberi veren Die Welt gazetesi de, sandıkların büyük bölümünün sayılmasının ardından AK Parti’nin oylarını geri aldığı belirtildi. 

 

HDP’nin parlamentoya girip girmeyeceği konusunda endişe yaşadığı ifade edilen haberde, “AK Parti’nin yeniden tek başına hükümete gelmesi Cumhurbaşkanı Erdoğan için büyük zafer olur” ifadesi kullanıldı. 

 

Fransa

 

Fransız resmi haber ajansı AFP genel seçim sonuçlarını, "AK Parti tek başına iktidar" flaşıyla duyurdu. Fransız basını "AK Parti mutlak çoğunluğun sahibi" manşetlerini atarken, 7 Haziran'dan bu yana Türkiye'nin ağır ve kasvetli bir seçim havasına büründüğünü yazdı.

 

Fransız Le Monde gazetesi ise Türkiye'deki seçimleri Diyarbakır'a gönderdiği muhabirle izledi. Le Monde, Diyarbakır'da seçim günü polis ve askerin yoğun güvenlik önlemleri aldığını ve tansiyonun çok yüksek olduğu yorumunda bulundu. Gün boyu sandık başında seçmenlerle yaptığı röportajları ve fotoğrafları paylaşan gazete, seçim sonuçlarını "AK Parti yeniden mutlak çoğunluğa ulaştı" ifadesiyle duyurdu. Haberde AK Parti'nin seçimde kazandığı yüksek oranda oyla tek başına iktidarı garantilediği kaydedildi.

 

Liberation gazetesi ise seçim anketlerin AK Parti'yi yüzde 42-43 bandında gösterdiğini ancak sonucun sürpriz olduğunu yazdı. Gazete, Başbakan Ahmet Davutoğlu, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP Lideri Devlet Bahçeli'nin seçim öncesi yaptıkları açıklamalara yer verirken, oy verme işlemi boyunca herhangi bir olayın yaşanmadığı aktarıldı. 

 

Le Figaro gazetesi ise, Türkiye'deki ilk seçim sonuçlarını, "Erdoğan'ın partisi büyük bir farkla ilk sırada" başlığıyla verdi. Haberde, yüksek gerilimlerin yaşandığı seçim kampanyaları sonrası AK Parti'nin aldığı oylarla tek başına iktidara geldiği belirtildi. Haberde AK Parti'nin seçimde kazandığı yüksek oranda oyla tek başına iktidarı garantilediği ifadesi kullanıldı.

 

İngiltere

 

İngiliz yayın kurumu BBC, “AK Parti çoğunluğa doğru ilerliyor” başlıklı haberinde Adalet ve Kalkınma Partisi’nin genel seçimin ilk sonuçlarına göre parlamentoda çoğunluğu elde etmiş göründüğünü bildirdi.

 

BBC, “sonuçlar AK Parti’nin haziran ayında çoğunluğu elde edememesinin ardından bu kez tek başına hükümet kurma olasılığını gösteriyor” ifadesini kullandı.  BBC ayrıca internet sitesi üzerinden Türkiye’deki genel seçim sonuçlarını Anadolu Ajansı’nın İngilizce grafiği ile okuyucularına duyurdu. 

 

BBC’nin Ankara’dan canlı yayına bağlanan muhabiri Gavin Hewitt ise, “Avrupa bu seçimin sonuçlarını çok yakından izleyecek. Avrupa Türkiye’ye baktığında belki daha güçlü bir hükümeti görecek karşısında. Bu da özellikle göçmen krizine ilişkin müzakerelerin daha kolay gerçekleşmesini sağlayabilir” yorumunda bulundu.

 

İngiliz Financial Times (FT) gazetesi ise genel seçimin ilk sonuçlarını “Erdoğan zaferin eşiğinde” başlığı ile okuyucularına duyurdu. FT genel seçimde oyların yüzde 70’inin sayıldığını ve AK Parti’nin yüzde 50’nin üzerinde oy elde ettiğini belirterek, “haziran ayındaki seçimde kaydedilen yenilgi tersine çevrildi” ifadesine yer verdi. 

 

İngiltere'nin önde gelen gazetelerinden The Guardian ise genel seçimin ilk sonuçlarını okurlarına “Erdoğan’ın AK Parti’si çoğunluğu elde edecek” başlığı ile duyurdu. Reuters haber ajansı ise mevcut seçim sonuçlarına ilişkin olarak “AK Parti tek parti iktidarına doğru ilerliyor” başlığını kullandı. 

 

Hollanda

 

Hollanda medyası da Türkiye’de yapılan genel seçim sonuçlarına geniş yer verdi. AK Parti’nin açıklanana ilk sonuçlara göre seçimde büyük başarı sağladığını belirten Hollanda yayın kurumu NOS televizyonu, bu sonuçla tek başına iktidarın elde edildiğini kaydetti. 

 

Haziran ayındaki seçimde oylarında yaklaşık yüzde 10’luk bir düşüş yaşanan AK Parti’nin bu seçimde yüzde 50’nin üstünde oy aldığına işaret edilen haberde, HDP’nin de barajı aştığı kaydedildi.

 

De Volkskrant gazetesi ise "Erdoğan’ın AK Partisi kazanmaya doğru" başlığını kullandığı haberinde, ilk sonuçlara göre AK Parti’nin oyların yüzde 51’den fazlasını aldığı belirtildi. Sonuçların değişmemesi halinde AK Parti’nin mecliste çoğunluğu elde ederek tek başına iktidar olabileceğine belirten gazete, ana muhalefetteki CHP’nin yüzde 22 civarında oy alabildiğini kaydetti. Gazete, seçim büyük güvenlik önlemleri altında gerçekleştiğine de dikkati çekti.

 

De Telegraaf gazetesi de “Erdoğan’ın AK Partisi başarı sağladı” başlığıyla haberi duyurdu. Alınan ilk sonuçlara göre AK Parti’nin çoğunluğu elde ettiğini yazan gazete, partinin bundan sonra tek başına iktidar şansının oldukça yüksek olduğunu duyurdu. Kürt yanlısı HDP’nin büyük ihtimalle meclise gireceğine yer verilen haberde, bu partinin yaklaşık yüzde 11 oranında oy aldığı kaydedildi. 

 

Yunanistan

 

Yunan medyası, Türkiye’de bugün yapılan genel seçim sonuçlarını AK Parti’nin kendisini yeniden tek başına iktidara taşıyacak önemli bir başarısı olarak nitelendirdi.

 

Yunan Haber Ajansı AMNA, “Erdoğan’ın AKP’si meclis çoğunluğunu kazanabilir” başlıklı haberinde, seçimlerde AK Partinin önemli bir zafer kazandığını, muhalefet partilerinin ise oy kaybettiğini duyurdu.

 

To Vima gazetesi, sandıkların kapanmasının ardından yapılan sayımlarda elde edilen ilk sonuçların AK Parti’nin yüzde 50’nin üzerinde oy alarak tek başına iktidar olabilecek güce sahip olduğunu yazdı. Ethnos gazetesi ise, “İlk sonuçlar Erdoğan’ın zafer kazandığını gösteriyor” başlığını kullandığı haberinde, AK Parti’nin yüzde 52,4’lük oy oranıyla önemli bir zafer kazandığını belirtirken, Kathimerini gazetesi, resmi olmayan ilk sonuçların AK Parti'nin büyük bir zafer kazandığına işaret ettiğini belirtti.

 

Belçika

 

Belçika'nın en büyük gazetesi Le Soir, AK Parti'nin tek başına iktidara geldiğini internet sitesinde manşetten okuyucularına duyurdu. Haberde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kurduğu AK Parti'nin yaklaşık yüzde 50 oy alarak hiç zorlanmadan seçimi kazandığı ifade edildi. 

 

La Capitale gazetesi de, AK Parti'nin seçimlerde hükümet kurmak için gereken 276 milletvekilinden çok daha fazlasını aldığını vurguladı. Antwerpen gazetesi de, haberinde seçimlerde AK Parti'nin kolay bir şekilde tek başına iktidara geldiğini, oy oranlarına göre CHP'nin ikinci, MHP'nin üçüncü, HDP'nin ise dördüncü parti olduğu bilgisine yer verdi. 

 

İspanya

 

Türkiye'deki genel seçimi çok yakında izleyen İspanyol medyası, seçimi AK Parti'nin kazandığını duyurdu. Ülkenin yüksek tirajlı iki gazetesi El Pais ve El Mundo, "Erdoğan'ın desteklediği parti Türkiye'de mutlak çoğunluğu elde ediyor" başlıklarını attı.

 

Sağ görüşlü ABC de "AK Parti çoğunluğu elde ediyor ama Kürtler de meclise giriyor" başlığını kullandı. Katalonya bölgesinin önemli gazetelerinden La Vanguardia da "Erdoğan'ın partisi Türkiye'de mutlak çoğunluğu tekrardan yakalıyor" başlığını atarak, "AK Parti tek başına iktidarda olacak ancak Cumhurbaşkanı'na daha fazla güç vermek için gerekli olan 3'te 2'lik çoğunluğu elde edemiyor" ifadelerini kullandı.

 

İtalya

 

İtalyan basınında da AK Parti’nin seçim zaferi geniş yankı buldu ve bültenlerin ilk sırasında yer aldı.  Seçime katılım oranındaki rekor seviyeye dikkat çekilirken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ve onun siyasi hareketinin seçimi kazandığı ifade edildi.

 

Ülkenin ana akım gazetelerinden La Repubblica, “Türkiye’deki ilk sonuçlara göre; zafer Erdoğan’ın. Erdoğan’ın AK Parti’si yüzde 54 ile tek başına iktidara” manşetiyle okuyucularına Türkiye’deki seçim sonuçlarını ilk sıradan duyurdu.

 

Yüksek tirajlı gazetelerinden Corriere della Sera da TRT’ye dayandırarak verdiği haberine "Erdoğan’ın yüzde 53,2 ile zafere doğru" başlığını attı. La Stampa gazetesi de “Seçimlerde zafer Erdoğan’ın. Salt çoğunluğa doğru gidiyor” başlığıyla 1 Kasım seçim sonuçlarını okuyucularına aktardı.

 

Il Giornale gazetesi de “Türkiye’de zafer Sultan’ın. AK Parti tek başına iktidar” manşetini attı. Rainews24 kanalı da “Türkiye’de Erdoğan zafere doğru. AK Parti yüzde 51’e gidiyor. Kürtler, meclis dışında kalma riski taşıyor” başlıklarıyla takipçilerine haberi aktardı.

 

TGCOM24 haber kanalı "Erdoğan yüzde 50 ile ilk sırada" manşetini kullandı. İtalyan haber ajansı ANSA da internet sitesinde ilk sıradan duyurduğu haberi için "Erdoğan salt çoğunluğa doğru" başlığını attı.

 

Avusturya

 

Avusturya devlet televizyonu ORF Türkiye’deki genel seçim sonuçlarını, "Türkiye’de seçim: Erdoğan’ın AK Partisi önde” başlığıyla verdi. Haberde AK Parti’nin 7 Haziran’da kaybettiği mutlak çoğunluğu yeniden ele geçireceği ve tek başına iktidar olabileceğini yazdı.

 

Heute gazetesi ise “AK Parti, büyük farkla kazanan oldu” başlığıyla verdiği haberinde "İlk gelen sonuçlar Erdoğan’ın partisinin, muhalefet partilerinin çok önünde olduğunu gösteriyor” ifadelerini kullandı. Kruier gazetesi ise “AK Parti Türkiye’de kazandı” başlığıyla verdiğini haberinde “Muhafazakar AK Parti yüzde 52 oyla 550 sandalyeli Meclis’te 327 koltuğu elde edebilir” ifadelerini kullandı.

 

İsviçre

 

İsviçre'nin Fransızca yayın yapan Tribune de Geneve gazetesinin "Erdoğan'ın partisi parlamento seçimlerinde çoğunluğu yeniden kazandı" başlıklı haberinde, "Türkler, Kürt sorunu ve cihat tehlikesi karşısında sandığa gitti. Erdoğan, ülke için son derece önemli olan seçimleri kolayca kazandı" denildi.

 

İsveç

 

İsveç basını, Türkiye’deki seçimi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve AK Parti'nin “kesin zaferi” olarak yorumladı.

 

“AK Parti yeniden tek başına iktidar" başlığını kullanan İsveç devlet televizyonu SVT, seçimin kaybedenlerinin HDP ile MHP olduğunu belirtti. Haberde, Erdoğan’ın partisinin yeniden yüzde 50 ile iktidarı kazandığı kaydedildi.

 

Ülkenin önde gelen gazetelerinden Aftonbaldet ise, "Erdoğan seçimin en hızlı koşanı" başlığı ile duyurduğu haberde, "Türkiye'deki seçimin büyük kazananı Erdoğan ve AK Parti" değerlendirmesinde bulundu. İsveç devlet radyosu EKOT da internet sayfasında "AK Parti'nin büyük zaferi" başlığı ile duyurduğu haberde, İsveç'ten giden ve HDP'ye destek veren İsveçli siyasetçi ve milletvekillerinin HDP binasında seçim sonuçlarını üzgün bir şekilde izledikleri fotoğrafı yayımladı.

 

Macaristan

 

Türkiyede'ki genel seçimin resmi olmayan ilk sonuçları Macaristan basınına "Türkiye'deki seçimleri Erdoğan'ın partisi emin bir şekilde önde götürüyor" şeklinde yansıdı.

 

Macaristan'ın en büyük gazetelerinden Magyar Nemzet internet sayfasında yayınladığı haberde, "Türkiye'de barışçıl bir şekilde düzenlenen erken genel seçimleri Hükümet Partisi büyük farkla önde götürüyor'' ifadelerini kullandı.

 

Magyar Idök gazetesi seçimle ilgili yayınladığı haberde, HDP'nin yüzde 10 barajına takılabileceğine değinerek, seçimleri AK Partinin büyük farkla kazanabileceğini belirtti. Ülkenin önde gelen haber sitelerinden 444.hu ise ''Türkiye'deki seçimleri Erdoğan'ın partisi emin bir şekilde önde götürüyor'' ifadelerini kullandı.

 

Bulgaristan

 

Türkiye’deki genel seçim sonuçları Bulgar medyasında geniş yankı buldu. Bulgaristan Ulusal Radyosu (BNR) ana haber bülteninde “Türkiye’de AK Parti verilen oyların yüzde 53’ünü aldı. Gerginlik yaşanmadan, huzurlu geçen seçimde Türkler heyecanla sandık başına gittiler” ifadelerini kullandı.

 

Bulgaristan Ulusal Televizyonu (BNT), Türkiye'deki genel seçim sonucunun AK Parti'nin tek başına hükümet kuracağını gösterdiğini bildirdi.  Dnevnik gazetesi ise, internet sitesinde verdiği haberinde "Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın partisi önde gidiyor” ifadelerini kullandı

 

Balkanlar

 

Bosna Hersek'teki Hayat Televizyonunun haber sitesinde "Türkiye'deki genel seçimde AK Parti'nin büyük zaferi" başlığıyla yayınlanan haberde, resmi olmayan ilk sonuçlara göre, AK Parti'nin oyların yarıya yakınını alarak seçimleri kazandığı ifade edildi.

 

Ülkedeki gazetelerden Dnevni Avaz da "AK Parti'nin emin zaferi" başlığıyla yayınladığı haberde, yeni dönemde 4 siyasi partinin mecliste olacağı ve oyların 49,36'sını alan AK Parti'nin 316 milletvekiliyle tek başına iktidar olduğu kaydedildi.

 

Oslobodjenje gazetesi ise "Oyların yüzde 50'ye yakınını alan AK Parti, tek başına iktidar" başlıklı haberinde, AK Parti'nin bugünkü genel seçimde oyların yüzde 49,5'ini alarak seçimlerden galibiyetle çıktığını belirtti.

 

Karadağ Radyo ve Televizyonu'nun haber sitesindeki "Erdoğan'ın partisi, tek başına iktidar" başlıklı haberde, sandıkların yüzde 95'inin açılmasının ardından AK Parti'nin oyların yüzde 49,5'ini alarak tek başına iktidar olduğu bildirildi. Hırvatistan'daki Jutarnji gazetesi de "Erdoğan'ın büyük zaferi" başlıklı haberinde, AK Parti'nin "açık ara farkla" tek başına iktidar olduğu ifade edildi.