AVM'lerde saniyeler içinde HES kodu okunacak! Uzun kuyruklar artık yok!

Türk mühendisler, "HES IQ" isimli bir cihaz geliştirdi. Bu cihazla artık AVM'lerde saniyeler içinde HES kodu okunabilecek. 

Yayınlanma Tarihi: 10.12.2020 13:14
Değiştirme Tarihi: 10.12.2020 13:14
AVM'lerde saniyeler içinde HES kodu okunacak! Uzun kuyruklar artık yok!

AVM önlerindeki HES kodu sorgulamasında oluşan uzun kuyruklar artık tarihe karışıyor. Yoğunluğu ve en önemlisi de teması önlemek adına Erpa Teknoloji AR-GE ekibi tarafından geliştirilen HES IQ-HES KONTROL NOKTASI, Hayat Eve Sığar uygulamasıyla entegre çalışarak koronavirüs riski taşıyan kişilerin kontrolünü sağlamayı hedefliyor.

Söz konusu cihaz hakkında bilgi veren Nihat Erdal, "Cumhurbaşkanımız kısıtlamaları yayınlamaya başladıktan sonra biz HES kodu uygulaması nasıl kolay bir şekilde yapılabilir diye AR-GE çalışması yaptık. Bir haftada böyle bir ürün ortaya çıkardık" dedi. 

"BEKLEME YOK"

Ürünün özelliğine dikkat çeken Nihat Erdal, "HES IQ ürününü kullanacak kurumlar, Sağlık Bakanlığı'nın kurumlara özel yapmış olduğu uygulamadan alacağı API üzerinden, kişilerin herhangi bir koronavirüs şüphesinin olup olmadığını tespit edebilecektir. Hayat Eve Sığar Uygulaması üzerinden QR kodunun okutulması ile belirlenebiliyor. Amacımız koronavirüsün bulaşmasını, yayılımını önlemek. Müşteri telefonundaki uygulamadan QR kodunu cihazın kamerasına okutuyor ya da HES kodunun tuşlar yardımıyla sisteme girebiliyor. Hiçbir bekleme ve temas olmadan tamamen elektrik ve internetle bağlantı sayesinde çalışan bir cihaz. Amacımız burada teması ya da koronavirüslü olan kişilerin toplum içinde olmasını engellemek" açıklamasını yaptı. 

Kamu kurumları, bakanlıklar, belediyeler, adliyeler, plazalar, siteler, kişilerin yoğun bir şekilde yaşadığı yerlerde bu cihazın kullanılması mümkün olduğunu anlatan Erdal, "Bu cihaz öncesi ise kişi QR kodunu okuturken iki kişi arasında bir temas riski vardı. Kısıtlama ilk çıktığı dönemlerde AVM'lerde yoğun sıralar oluşmuştu. Cihaz sayesinde hızlı bir şekilde içeriye girilebiliyor. Örneğin İstiklal Caddesi'ne girişte de kullanılması etkili olacaktır" bilgilerini paylaştı. 

(DHA)