AVM'ler saat kaçta kapanıyor? İşte hafta içi AVM'lerin çalışma saatleri

AVM'ler saat kaçta kapanıyor? Sorusunun yanıtını merak eden binlerce vatandaş, dev arama motoru Google üzerinden konuya ilişkin bilgileri araştırmaya başladı. Özel işlerini halletmek veya alışveriş yapmak isteyen vatandaşlar, AVM açılış kapanış saatlerini merak ediyor. Peki, AVM'ler saat kaçta kapanıyor? İşte hafta içi AVM'lerin çalışma saatleri.

Yayınlanma Tarihi: 07.01.2021 12:36
Değiştirme Tarihi: 07.01.2021 12:36
AVM'ler saat kaçta kapanıyor? İşte hafta içi AVM'lerin çalışma saatleri

Koronavirüs salgını nedeniyle kısıtlama gelen yerlerden biri de AVM'ler oldu. Artık HES koduyla giriş yapılabilen AVM'lerin saat kaçta açılıp kapandığı vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Peki, AVM'ler saat kaçta kapanıyor? İşte hafta içi AVM'lerin çalışma saatleri

AVM'LERİN AÇILIŞ VE KAPANIŞ SAATLERİ

Genelgeye göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplanan Cumhurbaşkanlığı Kabinesi'nde alınan kararlar doğrultusunda yeni tedbirler alınmıştı. Bu kapsamda alışveriş merkezi, market, berber, kuaför ve güzellik merkezleri sadece 10.00-20.00 saatlerinde hizmet sunuyor. AVM'lerde bulunan kafe, lokanta ve restoran gibi yeme içme yerlerinin de bu kapsamda olduğu, söz konusu yerlerde yemek için kullanılan masalardaki oturma düzenleri de kaldırıldı.

Buna göre, AVM içindeki bu iş yerleri de 10.00-20.00 saatlerinde sadece paket servis veya "gel­-al" hizmeti verecek. Genelge uyarınca AVM'ler, saat 20.00 itibarıyla kapanacağından bu iş yerleri de faaliyetlerini aynı saatte sonlandırılıyor.

AVM'LERDE HES DENETİMİ

Sokağa çıkma yasağıyla ilgili yayımlanan genelgede AVM girişlerinde HES kodu uygulamasının zorunlu olduğu belirtildi. Genelgede;

"Her AVM ve semt pazarı için aynı anda kabul edilebilecek müşteri sayısının il ilçe umumi hıfzıssıhha kurulları kararıyla ayrı ayrı belirlenmesi, ayrıca AVM'lerde ve semt pazarlarında daha önceki genelgelerde belirlenen kuralları/alınan tedbirleri takip etmekle sorumlu AVM Kovid­-19 sorumlusu ve pazar yeri yöneticileri ile zabıta/kolluk birimleriyle denetimlerin eksiksiz yapılması, AVM'lere girişte çalışanlar ve müşteriler için HES kodu zorunluluğunun getirilmesi ve gerekli sorgulama yapıldıktan sonra herhangi bir olumsuzluğa rastlanmayan çalışan veya müşterinin AVM'ye kabul edilmesinin sağlanması... " ifadeleri yer aldı.