Ateş Çemberi Güneş Tutulması ne zaman gerçekleşecek? Türkiye'den izlenecek mi?

Ateş Çemberi Güneş Tutulması ne zaman gerçekleşecek sorusunun yanıtı, astrolojik olayları seven vatandaşlar tarafından merak edilen ve sorgulanan konular arasında yer almaya başladı. Tutulma sırasında gezegenimizin tek uydusu konumundaki Ay, Güneş'in önüne geçerek tüm kenarları kapatacak ve ortaya seyir keyfi oldukça yüksek bir görüntü çıkacak. Peki, Ateş Çemberi Güneş Tutulması ne zaman gerçekleşecek? Türkiye'den izlenecek mi?

Yayınlanma Tarihi: 07.06.2021 15:34
Değiştirme Tarihi: 07.06.2021 15:34
Ateş Çemberi Güneş Tutulması ne zaman gerçekleşecek? Türkiye'den izlenecek mi?

Ateş Çemberi Güneş Tutulması için geri sayım başladı. Haziran ayına girilmesiyle birlikte Ateş Çemberi Güneş Tutulması'nın ne zaman hangi gün gerçekleşeceği, birçok vatandaş tarafından merak ediliyor. Yılın izlemesi en keyifli astronomik olayları arasında yer alacak olan Ateş Çemberi Güneş Tutulması'nın, Türkiye'den izlenip izlenemeyeceği merak ediliyor. Peki, Ateş Çemberi Güneş Tutulması ne zaman gerçekleşecek? Türkiye'den izlenecek mi?

Tutulma Ontario eyaletinde (Kanada) küçük bir noktada başlayacak. Tutulma sırasında gezegenimizin tek uydusu konumundaki Ay, Güneş'in önüne geçerek tüm kenarları kapatacak.

Ateş Çemberi Güneş Tutulması için geri sayım başladı. Yılın en yakın astronomik olayları arasında 10 Haziran 2021'de gerçekleşecek güneş tutulması yer alıyor.

TÜRKİYE'DEN İZLENEBİLECEK Mİ? 

Kuzey Yarımküre'de etkili olacak tutulma Kanada'da başlayacak ve Sibirya'da sona erecek. Karadeniz'in kuzeyi tutulmanın izlenebileceği son nokta olacak. Başka bir deyişle Ateş Çemberi Güneş Tutulması, Türkiye'den izlenemeyecek.

GÜNEŞ TUTULMASI KAÇ DAKİKA SÜRECEK? 

Bilim insanlarına göre, söz konusu tutulma bir noktada maksimum 3 dakika 51 saniye sürecek.Yeryüzünün farklı noktalarında ise Ateş Çemberi Güneş Tutulması'nın etkisi yaklaşık 1 saat 40 dakika sürecek.