Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?

Atatürk Havalimanı'nda hava trafiği arap saçına döndü!

Atatürk Havalimanı'nda iniş ve kalkışlar durdu.Kar yağışı aralıksız devam ederken İstabul'un üstünde uçaklar dakikalarca zig zag çizdi.

18.02.2015 12:23

İstanbul’da etkili olan kar yağışı hava trafiğini adeta alt üst etti. İstanbul Atatürk Havalimanı’na inmeye hazırlanan uçaklar dakikalarca havada tur atmak zorunda kaldı. İnişe geçen bazı uçaklar ise pistteki frenleme değerlerinin yetersiz olması sebebiyle pas geçmek zorunda kaldı. Görüş mesafesi zaman zaman limitlerin altına indi.Hava trafik kontrolörleri ve pilotlar, zorlu hava koşulları karşısında olağanüstü performans sergilerken hava trafiğindeki yoğunluk sebebiyle uçaklara havada tur attırıldı. Birçok uçak Karadeniz ve Marmara üzerinde daireler çizerek iniş sırasının kendilerine gelmesini bekledi. Bu sırada bazı uçaklar yakıt kritiğine girdi. Bu uçaklara iniş önceliği sağlandı.

Onur Air uçakları İzmir'e indiAtatürk Havalimanı’ndaki yoğun kar yağışı sebebiyle Onur Air uçakları İzmir’e indi.İstanbul’da etkili olan kar yağışı hava trafiğini adeta alt üst ederken Onur Air’in üç uçağı İstanbul yerine İzmir Adnan Menderes Havalimanı’na indi.Onur Air’e ait   8Q91 sefer sayılı Trabzon-İstanbul ve 8Q43 sefer sayılı Gaziantep-İstanbul uçağı dakikalarca havada tur attıktan sonra İzmir’e yönlendirildi.8Q11 sefer sayılı Adana-İstanbul uçağı da İzmir'e inme kararı aldı.BU arada İzmir-İstanbul seferini yapan 8Q151 sefer sayılı uçak da İzmir Adnan Menderes Havalimanı’na geri döndü.Dakikalarca havada tur atan THY'nin Kano-İstanbul uçağı da Ankara Esenboğa Havalimanı'na yönlendirildi.Atatürk Havalimanı kapandıDHMİ ekipleri pisti açık tutmak için saatlerdir yoğun çaba gösterse de Atatürk Havalimanı'nın kapanmasına engel olamadı.Atatürk Havalimanı'nda iniş ve kalkışlar durdu.THY Basın Müşaviri Ali Genç, "Atatürk Havalimani'nda yoğun yagıs nedeniyle yaklasık 2 saattir inis kalkış yapılamıyor" dedi.Sabiha Gökçen Havalimanı'nda ise pistin iniş kalkışlara açık tutulduğu öğrenildi.İstanbul Atatürk Havalimanı'na inmek isteyen birçok uçak şimdiden İzmir ve Ankara'ya yönlendirildi.Yönlendirilen uçakların sayısının ilerleyen saatlerde artması bekleniyor. 8 kez denedi başaramadıKanada’nın Toronto kentinden İstanbul’a gelen Air Canada’ya ait uçak Atatürk Havalimanı’ndaki meteorolojik koşullar sebebiyle dakikalarca inişini gerçekleştiremedi.Atatürk Havalimanı’nda etkili olan yoğun kar yağışı sebebiyle birçok iptal yaşanırken mevcut seferlerde de aksamalar yaşanıyor.DHMİ ekipleri, operasyonların aksamaması için pistlerdeki temizliği aralıksız sürdürüyor.Buna rağmen çok sayıda uçak rötarlı iniş kalkış yapmak zorunda kalıyor. O uçaklardan biri de Air Canada’ya ait Boeing 767-300 tipi uçak oldu.Kanada’dan uzun bir yolculuğun sonunda İstanbul’a inmeye hazırlanan uçak, dakikalarca havada tur atmak zorunda kaldı.Karadeniz üzerinde aynı bölgede 7 tur atan uçak iniş için Atatürk Havalimanı’na alçalmaya başladı ancak bir kez daha geri dönmek zorunda kaldı. Şu sıralarda Kanada uçağı havada tur atmaya devam ediyor.11.05:Air Canada'ya ait uçak iki kez piste inmek için deneme yaptı. Ancak ikisinde de başarılı olamadı. Uçak şu sıralarda halen tur atmaya devam ediyor.11.15Atatürk Havalimanı'na iniş yapamayan Air Canada uçağının önce İzmir'e yönlendirildiği sanıldı ancak uçak Atina'ya gidiyor (AİRPORT HABER) THY’den 334 iptalİstanbul’u iki gündür etkisi altına alan ve hayatı adeta durma noktasına getiren meteorolojik şartlar nedeniyle THY, 18 ve 19 Şubat tarihlerindeki iç ve dış hatlarda 334 seferini iptal etti.THY’deki iptaller nedeniyle resmi internet sitesinden yapılan duyuruda, yolculardan havalimanına gelmeden uçakları hakkında Genel Müdürlükten telefonla veya internet aracılığı ile bilgi almaları istendi.
Yorumlar | 0
üye profil