Atatürk Havalimanı'nda köpek timi görevde

Atatürk Havalimanı'nda köpek timi görevde
Yayınlanma Tarihi: 25.04.2016 12:07 | Değiştirme Tarihi: 25.04.2016 12:07

İstanbul Atatürk Havalimanı'nda, aprona girerek uçuş trafiğini olumsuz etkileyen köpeklerle mücadele için tim kuruldu. Atatürk Havalimanı Başmüdürü Timur Alp Bayrak, “Köpekler uyuşturucu iğneyle uyuşturulup, zarar verilmeden havalimanı dışındaki hayvan barınaklarına gönderiliyor" dedi.

Atatürk Havalimanı'nda Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) ekipleri, uçuşların aksamaması için çalışmalarına devam ediyor.

Atatürk Havalimanı'nda göçmen kuşlarla birlikte aprona giren köpekler de uçuş trafiğini olumsuz etkiliyor. Havalimanında oluşturulan özel bir ekip, aprona ve piste giren köpeklerle 24 saat mücadele ediyor.

Barınaktan kaçan köpekler aprona giriyor

Atatürk Havalimanı yakınında bulunan hayvan barınaklarından kaçan veya bırakılan köpekler Atatürk havalimanı apronuna girerek uçuş trafiğini olumsuz etkiliyor. Geçen yıl yaptıkları çalışmayla havalimanı apronuna giren ve girmeye çalışan 90’a yakın köpeği yakalayan ekipler, bu yılın ilk 4 ayında yakaladıkları köpek sayısı 20’ye yaklaştı.

Yakalanan köpekler barınaklara veya havalimanına uzak bir yere bırakılıyor. Köpeklerin, havalimanına girme ihtimali yüksek olan bölgelere 9 metal kafes yerleştirildi. Havalimanı çevresindeki hayvan barınaklarından bırakılan ve kaçan köpekler havalimanı apronuna girmesi nedeniyle zor anlar yaşan ekiplerin yürüttüğü çalışmalara zaman zaman İstanbul Büyükşehir Belediyesi ekipleri destek veriyor.