Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
Savunmanın böylesi! 'Ben onu büstten indiriyordum'

Savunmanın böylesi! "Ben onu büstten indiriyordum"

Fethiye'de yaşayan çiftçi İbrahim Çay'ın, bir şehit cenazesinin ardından evinden zorla alınarak meydana götürülüp dövülmesi ve zorla Atatürk büstünün öptürülmesiyle ilgili soruşturmada ifadesi alınan 5 kişi de Çay'ın tanıdığı çıktı. Çay'ın zorla Mustafa Kemal Atatürk büstüne çıkarıldığı sırada yanında görünen saldırgan ise "Ben onu büstten indiriyordum" dedi.

15.01.2016 12:39

Radikal'den İsmail Saymaz'ın haberine göre; Şüphelilerden biri Çay’la sera kurduklarını ve bir hafta birlikte çalıştıklarını, ikisi de Çay’ın kendi marketlerinden alışveriş yaptığını anlattı. Bir fotoğrafta, Çay’ın büstte olduğu sırada yanında görülen saldırgan, “Şahıs o anda Atatürkbüstünün üzerinde oturmaktaydı. Oraya nasıl çıktığını, neden çıktığını, kimin çıkardığını görmedim. Sadece Jandarmaya yardımcı olmak için şahsı büstten indirmeye çalıştım” dedi. Bu arada, hiçbir şüpheli veya tanık, Çay’ı dövenlerin kimler olduğunu bilmediğini söyledi.

Hakkari’nin Dağlıca ilçesinde 8 Eylül 2015’te çıkan çatışmada, Fethiye'nin Kumluova Mahallesi’nde ikamet eden Adnan Ergen hayatını kaybetmişti. Ergen’in ölümünden bir gün sonra, mahalledeki evine kadar bir yürüyüş düzenlenmişti. Yürüyüş sırasında evinden zorla alınan İbrahim Çay adlı yurttaş, meydana götürülerek dövülmüş ve burada zorla kendisine Mustafa Kemal Atatürk büstü öptürülmüştü.

"10 dakika darp ettiler"

Çay, soruşturma kapsamında alınan ifadesinde, saldırının yaşandığı gün Jandarma’dan “Durmuş Başçavuş” adlı kişinin kendisini arayıp, “Evin etrafında saldıran kişi var mı” diye sorduğunu, ardından, “Saldırı duyumu aldık. Dikkatli ol. Devriyeyle sana geliyoruz” dediğini anlattı. Çay, bu sırada eşi ve çocuklarıyla evde oturduğunu kaydetti.

Bu telefondan 15 dakika sonra bir araç ve iki motosikletlinin evlerinin önünde durduğunu anlatan Çay, “Araç, Kumluova’dan Caner’indi. Caner’in ağabeyi de gelmişti. Komşuları Selahattin ve Sebahattin de vardı. Görünce seralara doğru kaçtım. Beni yakaladılar. Arabaya bindirip Kumluova’ya götürdüler. Burada çok sayıda kalabalık vardı. Yaklaşık 5-10 dakika beni darp ettiler” dedi.

Jandarma’nın hazırladığı fezlekeye göre ihbar alındıktan sonra Çay’ın evine gidildi. Ancak Çay’ın “Bir kısım mahalleli tarafından meydana götürüldüğü” öğrenildi. Fezlekede, “Meydana varıldığında Atatürk büstünün iç kısmında Çay’ın oturur vaziyette bulunduğu, çevresinde yaklaşık 40-50 kişilik kalabalığın olduğu, jandarmayı görünce saldırıların yoğunlaştırıldığı, şahsın kalabalığın elinden kurtarıldığı” ifade edildi.

Büstten indirmeye çalışmış!

Çay’ın şikayeti üzerine kendisini alıkoyan, dövdükten sonra zorla Mustafa Kemal Atatürk büstünü öptürenler ifadeye çağrıldı. 30 yaşındaki Selahattin Uslu’nun çiftçilik yaptığı ve Çay ile tanıştığı anlaşıldı. Protesto için şehidin ailesinin oturduğu Esen Mahallesi’ne kadar yürüyüşe başladıklarını anlatan Uslu, “Bir anda ortalık karıştı. Ben halka sağduyu çağrısı yapmaya çalıştım ancak sesimi duyuramadım. Jandarmaya yardımcı olmak ve halkın elinden kurtarmak için şahsı jandarma aracına koymaya çalıştım. Şahıs o anda Atatürk büstünün üzerinde oturmaktaydı. Oraya nasıl çıktığını, neden çıktığını ve kimin çıkardığını görmedim. Jandarmaya yardımcı olmak için şahsı büstten indirmeye çalıştım. İndirmeye çalışırken de halktan birisi fotoğrafımı çekmiş” dedi.

Yorumlar | 0
üye profil