AstraZeneca aşısına bir destek de Boris Johnson'dan geldi

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, bazı ülkelerin kanda pıhtılaşma yaptığı iddiasıyla kullanımını askıya aldığı Oxford-AstraZeneca'nın koronavirüs aşısını olacağını açıkladı.

Yayınlanma Tarihi: 17.03.2021 17:12
Değiştirme Tarihi: 17.03.2021 17:12
AstraZeneca aşısına bir destek de Boris Johnson'dan geldi

Avan Kamarasında Başbakan'a Sorular Oturumunda konuşan Boris Johnson'a, bazı Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin Oxford-AstraZeneca aşısının kullanımını askıya alma kararıyla ilgili ne yaptığı soruldu. Ülkedeki aşı uygulamasındaki "harika" çalışmaları için Ulusal Sağlık Hizmetlerine (NHS) teşekkür eden Başbakan, davet aldığını ve çok kısa bir süre içinde kendisinin de aşı yaptıracağını belirterek "Vurulacağım aşı, kesinlikle Oxford-AstraZeneca olacak." dedi.

Öte yandan İngiltere Sağlık Bakanı Matt Hancock da, "AstraZeneca Oxford koronavirüs güvenli. Herkesi aşı yaptırmaya davet ediyorum" açıklamasını yaptı. 

Aralarında Danimarka, Almanya, Hollanda, İzlanda, İrlanda, Norveç, İtalya, Avusturya, Estonya, Litvanya, Letonya, Bulgaristan, Romanya, Tayland, Endonezya ve Lüksemburgun bulunduğu 18 ülke, kan pıhtılaşmasına neden olduğu gerekçesiyle önlem olarak AstraZeneca aşısını askıya almaya karar verdi.

(AA-DHA)