ASKİ Genel Müdürü'nden açıklama: Ankara'nın 140 günlük suyu kaldı

Geçtiğimiz yıl yüzde 23, bu yıl ise yüzde 12 doluluk oranına sahip Ankara barajlarıyla ilgili açıklama yapan ASKİ Genel Müdürü Erdoğan Öztürk, kentteki barajların 140 günlük suyu bulunduğunu belirtti ve vatandaşlara 'tasarruf' çağrısında bulundu. 

Yayınlanma Tarihi: 01.04.2021 14:21
Değiştirme Tarihi: 01.04.2021 14:21
ASKİ Genel Müdürü'nden açıklama: Ankara'nın 140 günlük suyu kaldı

Ankara Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürü Erdoğan Öztürk, son günlerdeki yağışlarla birlikte su miktarının 20 gün daha arttığını ifade etti. 

Ankara’yı besleyen 11 barajın 1 milyar 585 metreküp doluluk hacmine sahip olduğunu belirten Öztürk, şu an itibarIyla Başkent'in 186 milyon metreküp suyu olduğunu söyledi. 

Öztürk, "Son bir haftada aldığımız karların erimesiyle barajlarımızda yüzde 11,8 doluluk oranımız var. Bu doluluk oranlarıyla 140 günün üzerinde su ihtiyacımıza cevap verecek bir aktif doluluk oranımız görülmektedir. Bu durum dikkatli olmamız gerektiğini ortaya koyuyor. Şu an bakarsak bir yıl 'B' planlarımızla birlikte idare edecek suyumuz olduğunu düşünüyoruz. Ama önümüzdeki 2 yılın, 3 yılın garantisini kimseye verebilir miyiz? Dolayısıyla halkımız her an ve yaşadığı her gün tasarruf tedbirlerine ve bilincine dikkat etmek zorunda. Halkımız; duşta kullandığı sudan yüzünü yıkadığı suya, arabasını yıkadığı sudan bahçesini suladığı suya kadar her alanda tasarrufu ön planda tutmalıdır" dedi.

Kaynak. DHA