Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
Asker roketin geldiği mevzileri vurdu

Asker roketin geldiği mevzileri vurdu

Kilis'te bir okula Suriye'den ateşlenen roket mermilerinin isabet etmesi sonucu, okulda hizmetli olarak çalışan bir kişi yaşamını yitirmiş, 1 öğrenci yaralanmıştı. Asker, roket atışının yapıldığı noktayı vurdu. Suriye tarafından Türkiye'ye ilk kez Katyuşa füzesi geldiği belirtiliyor. Kilis Valisi Süleyman Tapsız, 3 Katyuşa roketatar mermisinin atıldığı bölgeye sınır birlikleri tarafından misilleme amacıyla 54 top atış yapıldığını söyledi.

18.01.2016 12:41

Kilis'te bir kişinin hayatını kaybettiği okuldaki patlamaya neden olan ve Suriye'den geldiği tespit edilen roketlerin çıkış noktasının belirlenerek hedefin misliyle mukabele edilip etkisiz hale getirildiği öğrenildi.

Bölgedeki güvenlik kaynaklarından alınan bilgiye göre, AN/TPQ-36 hedef tespit radarı, Suriye'den ateşlenen ve 20 kilometre menzilli katyuşa türü 3 roketin kaynağını, ateşlendiği anda tespit etti. Hedefe misliyle mukabelede bulunan güvenlik güçleri, roketleri atan hedefi etkisiz hale getirdi.

54 top atışı yapıldı

Kilis Valisi Süleyman Tapsız, 3 Katyuşa roketatar mermisinin atıldığı bölgeye sınır birlikleri tarafından misilleme amacıyla 54 top atış yapıldığını söyledi. 

Okula roket

Olay, bugün saat 09.30 sıralarında Suriye sınırına 8 kilometre uzaklıkta bulunan Mehmet Saraç Çavuş Mahallesi’nde meydana geldi. Suriye’den ateşlenen çok mermili roketatar olan Katyuşa füzesinden 1’i Eyüp Gökçeiman Ortaokulu’nun bahçesine, 2’si ise 4 okulun bulunduğu bölgedeki boş araziye isabet etti. Eyüp Gökçeiman Ortaokulu’nun bahçesinde bulunan temizlik görevlisi Ayşegül Polat yaşamını yitirirken, aynı okulun 7’nci sınıf öğrencisi G.C. ise yaralandı. Polat’ın cesedi, otopsi için morga konulurken, yaralı öğrenci kısa sürede sevk edilen ambulansla Kilis Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Acil serviste ilk müdahalesi yapılan kız öğrenci ameliyata alındı. 

Duvarlar yıkıldı, camlar kırıldı

İhbar üzerine olay yerine çok sayıda güvenlik, sağlık, itfaiye ve kurtarma görevlisi sevk edil, öğretmenler öğrencileri tahliye ederek bölgeden uzaklaştırdı. Olayın olduğu sırada öğrencilerin sınıflarda derste bulunması, facianın büyümesini önlerken, okulun camlarının tamamının kırıldığı ve merminin düştüğü alanda büyük bir çukur oluştuğu görüldü. Ayrıca füzenin düştüğü okulun bahçesindeki bazı ağaçlar devrildi, park halindeki bir cip de kullanılamaz hale geldi. Aynı bahçede bulunan Nazlı Ömer Çetin İlkokulu’nun camları ve duvarları da hasar gördü. 

Güvenlik güçlerinin olay yerindeki ilk incelemesi ardından Katyuşa füzesi olduğu belirlenen merminin düştü okulun bahçesinde ve çevresinde kanıt topladı.

Kilis Valisi inceleme yaptı, okullar tatil edildi

Olay sonrası Kilis Valisi Süleyman Tapsız, füzenin isabet ettiği okulun bahçesinde incelemelerde bulunarak güvenlik güçlerinden bilgi aldı. Vali Tapsız’ın, olay sonrası okula akın eden velilerle görüştüğü bölgedeki eğitim kurumlarında eğitime güvenlik nedeniyle ara verildi. 

Valilik: 1 ölü, 1 yaralı

Kilis Valiliği, olay sonrası yaptığı açıklamada Suriye’den atılan 3 roket mermisinden 1’inin okula isabet ettiğini duyurarak, 1 kadın görevlinin öldüğünü, 1 öğrencinin de yaralandığını açıkladı. Valilikten yapılan açıklamada şöyle denildi:

"18.01.2016 tarihinde saat: 09.30 sıralarında Suriye’den geldiği tahmin edilen 3 roket mermisinden 2’sinin boş araziye düştüğü, 1 roket mermisinin ise 4 okulun bulunduğu okullar bölgesindeki Nazlı Ömer Çetin İlkokuluna isabet ettiği anlaşılmıştır. Patlama sonucunda okulda görevli olan 1 bayan hizmetli hayatını kaybetmiş, diğer okuldaki 7’nci sınıfta okuyan bir kız öğrencimiz yaralı olarak Kilis Devlet Hastanesine kaldırılarak ameliyata alınmıştır. Olayda hayatını kaybeden personelimize Allahtan rahmet ve yaralı öğrencimize acil şifalar dileriz."

Suriye'den Türkiye'ye atılan ilk Katyuşa füzesi

Suriye’den atılan ilk Katyuşa füzesi olan olay sonrasında Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından roketatar mermilerinin geldiği Suriye yönüne misliyle karşılık verildi. Sınır hattındaki topçu birlikleri Suriye’ye angajman kuralları çerçevesinde misliyle top atışı yaptı.

Füzenin geldiği bölge IŞİD, Fetih Ordusu ve PYD üçgeninde

Füzenin düştüğü Mehmet Saraç Çavuş Mahallesi’nin yaklaşık 8 kilometre uzağında bulunan Azez kasabasının kontrolü Özgür Suriye Ordusu tarafından sağlanıyor. Ancak Azez’in yaklaşık 10 kilometre batısındaki bölgelerde kontrolü IŞİD, yaklaşık 8 kilometre doğusunda ise kontrolü PYD’de bulunan Afrin yer alıyor. Azez’de çeşitli muhalif grupların oluşturduğu Sultan Murad Tümeni’nin de dahil olduğu Fetih Ordusu ile IŞİD arasında şiddetli çatışmalar yaşanıyor. IŞİD’in kontrolündeki bölgelere 25-30 kilometre uzaklıkta bulunan okulun çevresinde yoğun güvenlik önlemleri alındı.

Yorumlar | 0
üye profil