Aşılamada yeni dönem! 60 yaş üzeri vatandaşlar eşleri ile birlikte aşı olmaya başladı

60 yaş üzeri vatandaşlar eşleri ile birlikte koronavirüs aşısı olmaya başladı. Ayrıca aşılama sürecine risk grubundaki bazı hastalar da dahil edildi. 

Yayınlanma Tarihi: 29.03.2021 10:32
Değiştirme Tarihi: 29.03.2021 10:32
Aşılamada yeni dönem! 60 yaş üzeri vatandaşlar eşleri ile birlikte aşı olmaya başladı

Aşılamada yeni gruba geçildiğini, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca sosyal medya hesabından duyurmuştu. Koca, "Aşısı sisteme tanımlanmış olan vatandaşlarımız 60 yaş üzeri vatandaşlarımız eşleri ile birlikte randevu alarak aşılarını olabilecekler. Ayrıca bazı risk grupları da programa dahil edildi" demişti. 

Bakan Koca'nın paylaşımına göre risk grubundaki morbid obez, malign tümörü olan kanser ve diyaliz hastaları, down sendromlular ve immuno supresif tedavi alanlar da öncelikli aşı olmak için sisteme tanımlandı.

AŞI RANDEVUSU NASIL ALINIYOR?

Aşı olacak grup arasında yer alan kişiler randevu işlemi için MHRS uygulamasına yönlendirilecek, vatandaş, tarihi geldiğinde randevu aldığı sağlık kuruluşuna gidecek. Aşıyı uygulayan sağlık personeli vatandaşın 2. doz randevusunu da oluşturacak, bu randevunun bilgileri de kısa mesajla iletilecek. Aşı uygulaması için vatandaşlar, Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) ve e-Nabız hesabı üzerinden randevularını değiştirilebilecek.