Aşı randevusu nasıl alınır? İşte e-Nabız 45 yaş üstü aşı randevusu sorgulama

45 yaş üstü aşı randevusu nasıl alınır sorusunun yanıtı, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın açıklamaları sonrasında merak edilen ve sorgulanan konular arasında yer almaya başladı. Vatandaşlar, Kovid-19 aşısına ilişkin durumunu e-Nabız hesabından veya 2023'e kısa mesaj göndererek kolaylıkla öğrenebiliyor. Peki, aşı randevusu nasıl alınır? İşte e-Nabız 45 yaş üstü aşı randevusu sorgulama ekranı.

Yayınlanma Tarihi: 10.06.2021 14:47
Değiştirme Tarihi: 10.06.2021 14:47
Aşı randevusu nasıl alınır? İşte e-Nabız 45 yaş üstü aşı randevusu sorgulama

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından 45 yaş üstü vatandaşların bugünden itibaren aşılama programına dahil edileceği açıklanmıştı. Bakan Koca'nın açıklamaları sonrasında birçok vatandaş, 'Aşı randevusu nasıl alınır?' sorgusuna yanıt aramaya başladı. Peki, aşı randevusu nasıl alınır? İşte e-Nabız 45 yaş üstü aşı randevusu sorgulama ekranı.

45 YAŞ ÜSTÜ NE ZAMAN AŞI OLACAK? 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "10 Haziran'dan itibaren aşılama 45 yaşa düşecek" açıklamasını yaptı. Bakan Koca, hafta başında 4,2 milyon doz BioNTech aşısının daha Türkiye'ye geleceğini duyurdu.

45 YAŞ ÜSTÜ AŞI RANDEVUSUNU NASIL ALACAK? 

Vatandaşlar, Kovid-19 aşısına ilişkin durumunu e-Nabız hesabından veya 2023'e kısa mesaj göndererek öğrenebilecek.

Aşı olacak grup arasında yer alanlar randevu işlemi için Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) uygulamasına yönlendirilecek, vatandaş, tarihi geldiğinde randevu aldığı sağlık kuruluşuna gidecek.

Aşıyı uygulayan sağlık personeli vatandaşın 2. doz randevusunu da oluşturacak, bu randevunun bilgileri de kısa mesajla iletilecek.

Vatandaşlar, MHRS ve e-Nabız hesabı üzerinden aşı randevularını değiştirilebilecek.

AŞILAMA TAKVİMİ NASIL İŞLEYECEK? 

Aşılama süreci, Koronavirüs Bilim Kurulunun oluşturduğu takvim doğrultusunda tamamlanacak.

İkinci aşamada A grubunda, hizmetin sürdürülmesi için öncelikli sektörlerin çalışanları bulunuyor. Bu sektörler ise şu şekilde sıralanıyor:

"Milli Savunma Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, kritik görevlerdeki kişiler, zabıta, özel güvenlik, Adalet Bakanlığı, cezaevleri, eğitim sektörü (öğretmenler ve öğretim üyeleri), gıda sektörü (SGK kayıtlarına göre) çalışanları (fırın, yemek fabrikaları, gıda imalathaneleri, ambalajlanmış su üreticileri vb.), taşımacılık (SGK kayıtlarına göre) sektöründe çalışanlar."

Bunların ardından ikinci aşamada 50-64 yaşlarındaki bireyler aşılandı.Aşılamanın üçüncü aşamasında, öncelikle kronik hastalığı olanlara aşı yapıldı.Bu kişilerden ilk olarak 40-49 yaşındakiler aşılanırken, bu grubu 30-39 yaş ve 18-29 yaş grubu takip edecek.

Üçüncü aşamada son olarak, diğer gruplarda bulunan sırasıyla 40-49 yaş, 30-39 yaş ve 18-29 yaşlarında olanlara aşı uygulanacak.

Dördüncü aşamada ise aşılanma sırası geldiği halde zamanında yaptırmayanlar aşılanacak.