Aşı olmak orucu bozar mı? Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş açıkladı...

Aşı olmak orucu bozar mı sorusunun yanıtı, yaklaşan Ramazan ayı öncesinde aşı olacak olan vatandaşlar tarafından sorgulanan ve merak edilen konular arasında yer almaya başladı. Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş tarafından yapılan açıklama sonrasında, aşı olmanın orucu bozup bozmayacağı belli oldu. Peki, aşı olmak orucu bozar mı?

Yayınlanma Tarihi: 07.04.2021 09:56
Değiştirme Tarihi: 07.04.2021 09:56
Aşı olmak orucu bozar mı? Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş açıkladı...

Tüm Türkiye'yi etkisi altına alan koronavirüs salgını sonrasında merak edilen sorulan yanıt bulmaya devam ediyor. Ramazan ayının yaklaşmasıyla birlikte oruç tutacak olan vatandaşlar, aşı olmanın orucu bozup bozmayacağını merak etmeye başladı. Konuyla alakalı açıklamalarda bulunan Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, "Din İşleri Yüksek Kurulumuzun da açıkladığı gibi gerektiğinde oruçluyken aşı olmakta bir sakınca yoktur ve bu durum orucu bozmaz." ifadelerinde bulundu.

Diyanet İşleri'nden aşı açıklaması 

Aşı orucu bozar mı konusu pek çok kişinin gündemini oluşturmaya devam ediyor. Aşı orucu bozar mı sorusu, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yanıt buldu. Oruç; yemek, içmek, cinsel ilişki ve bunların kapsamına giren şeylerle bozulur. Bu sebeple, besin değeri taşımayan aşılar orucu bozmaz.

Tedavisi devam eden hastalar, sağlıklarına kavuşup tedavileri sona erinceye kadar oruçlarını erteleyebilirler. Bununla birlikte, Ramazan ayında herkesle birlikte oruca devam etmeyi arzu ediyorlar ve oruç tutmalarına da başka bir engel bulunmuyorsa iğnelerini iftardan sonra yaptırmaları yerinde olur.

Bu imkâna sahip olmayanlar, tedavi ve aşı amaçlı iğne yaptırabilirler. Ancak, oruçlu iken gıda ve vitamin iğneleri yaptıranların, ağızdan aşı alanların damardan serum ve kan verilenlerin orucu bozulur. Daha sonra bu oruç kaza edilir.