Aşı krizinde flaş gelişme! Ülkeler AstraZeneca aşısına geri dönüyor

Ciddi yan etki vakalarından sonra birçok Avrupa ülkesi, AstraZeneca aşısını askıya almıştı. Avrupa İlaç Ajansı'nın (EMA) açıklamalarından sonra aşının uygulamasını askıya alan tüm ülkeler kararlarından vazgeçti. 

Yayınlanma Tarihi: 19.03.2021 10:27
Değiştirme Tarihi: 19.03.2021 10:27
Aşı krizinde flaş gelişme! Ülkeler AstraZeneca aşısına geri dönüyor

Avrupa İlaç Ajansı (EMA), uygulanan bazı kişilerde kan pıhtılaşmasına yol açtığı gerekçesiyle Avrupa Birliği (AB) üyesi birçok ülkede kullanımı askıya alınan Oxford-AstraZeneca aşısının güvenli olduğunu ve aşılamayı durdurmak için bir neden bulunmadığını açıkladı. EMA Genel Müdürü Emer Cooke, Güvenlik Komitesi toplantısı sonrası Amsterdam'da yaptığı açıklamada, "Aşı etkildir. Bireysel kan pıhtılaşması vakalarını inceledik ve aşılama sonrası sıradan trombozlardan daha az vaka olduğu sonucuna vardık" dedi. Bununla birlikte, son günlerde gündeme gelen şikayetlerle aşı arasındaki bağlantının henüz gözardı edilemeyeceğini belirten EMA Genel Müdürü, aşının faydalarının, dezavantajlarına ağır bastığı kanaatine vardıklarını bildirdi.

ÜLKELERDEN AÇIKLAMA 

EMA'nın açıklamasının ardından Almanya, Fransa, İtalya ve İspanya Astra Zeneca aşısının yapılmasına geri dönüleceğini duyurdu. İngiltere Başbakanı Boris Johnson da Oxford-AstraZeneca aşısının güvenli olduğunu, yarın kendisinin de bu aşıyı olacağını açıkladı. Johnson, aşının Kovid'i önleme bakımından yararlarının risklerinden çok fazla olduğunu belirterek, aşı sırası gelenlerin aşı olmasını istedi.

EMA'nın açıklamasınına ardından, Fransa, Almanya, İspanya, İtalya, Letonya ve Litvanya, AstraZeneca ile aşılamaya yeniden başlayacaklarını açıkladı. İrlanda ise bu konudaki bugün açıklayacağını duyururken, İsveç birkaç güne daha ihtiyacı olduğunu bildirdi.

KAN PIHTILAŞMASI... 

Bugüne kadar Avrupa'da yaklaşık 20 milyon kişiye uygulanan AstraZeneca aşısı ile ilgili olarak 25 nadir görülen kan pıhtılaşması vakası saptandı.

EMA, aşı paketlerine, şikayetlerle ilgili bir uyarı eklenmesi önerisinde bulundu.

Norveç ve Danimarka'da AstraZeneca aşısı uygulanan 50 yaşın altındaki 6 kişide şiddetli tromboz ve trombosit kıtlığı geliştiği haberleri üzerine aralarında İrlanda, Hollanda, Almanya, Fransa ve İtalya'nın bulunduğu 13 AB ülkesi, aşının kullanımını geçici olarak durdurma kararı almıştı.

EMA Güvenlik Komitesi ise Salı günü yaptığı toplantıda AstraZeneca aşıısı uygulanan kişilerde ortaya çıkan, düşük trombosit sayısı gibi olağandışı bazı özellikler dahil kan pıhtılaşması vakalarını ayrıntılı biçimde değerlendirmeye başladı.

BAĞLANTI İNCELENDİ

Aşı ile kan pıhtılaşması vakaları arasındaki bağlantı incelendi. AstraZeneca aşısının hastaneye yatma ve ölüm riski açısından koronavirüsün neden olduğu Kovid-19 hastalığını önlemede faydalarının, yan etki ve risklerine ağır bastığını açıkladı.

Değerlendirme sürecinde, aşılamadan sonra bildirilen tüm kan pıhtılaşması ve diğer yan etkilere ilişkin mevcut veriler gözden geçirildi. Aşı olan kişilerde ortaya çıkan yan etkilerin AstraZeneca aşısından mı yoksa başka nedenlerden mi kaynaklandığı konusunda, klinik koşulların hızlı ve kapsamlı analizi yapıldı.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa Direktörü Hans Kluge de AstraZeneca aşısının yararlarının, yan etkilerine çok daha ağır bastığını söylemişti.

Kluge, Çarşamba günü yaptığı açıklamada, AstraZeneca aşılarının uygulamasını askıya alan ülkelere, aşılama çalışmalarına devam etmeleri çağrısında bulunmuştu.

(BBC Türkçe)