Aşı kartı nasıl oluşturulur? | e-Nabız aşı kartı oluşturma ekranı

Aşı kartı, koronavirüsle mücadele kapsamında aşı olan bireylerin aşı doz sayılarını ve hangi aşıyı yaptırdıklarını gösteren dijital bir karttır. Lokanta, kafe, AVM gibi yerlere girişte vatandaştan HES kodu yerine artık aşı kartlarının gösterileceği iddiasının yer alması üzerine birçok vatandaş 'aşı kartı nasıl oluşturulur?' sorusuna yanıt aramaya başladı. İşte e-Nabız üzerinden aşı kartı oluşturma ekranı.

Yayınlanma Tarihi: 29.09.2021 11:39
Değiştirme Tarihi: 29.09.2021 11:39
Aşı kartı nasıl oluşturulur? | e-Nabız aşı kartı oluşturma ekranı

Aşı kartı oluşturma işleminin nasıl yapılacağı birçok vatandaş tarafından sorgulanıyor. Lokanta, kafe, AVM gibi yerlere girişte HES kodu yerine artık aşı kartı sorulacağının gündeme gelmesiyle birlikte, aşı kartı oluşturma işleminin detayları merak ediliyor. Aşı kartları e-Nabız üzerinden oldukça kolay bir şekilde oluşturulabiliyor.

AŞI KARTI NASIL ALINIR? 

2. doz aşısı tamamlanmış vatandaşlar, e-Nabız üzerinden “COVID-19 Aşı Durumu” menüsüne, ardından “COVID-19 Aşı Kartı” sekmesine girerek aşı kimliklerine erişebiliyor. Hayat Eve Sığar uygulamasında ise “COVID-19 Aşı Bilgilerim” menüsünden aşı kimliğini edinebiliyor. Eğer vatandaş, aşı kimliğinde pasaport bilgisinin de yer almasını isterse Hayat Eve Sığar uygulamasında bu seçeneğe girerek pasaport numarasını yazabiliyor.

AŞI KARTI NASIL ALINIR

AŞI KARTI ALMA EKRANI TIKLAYINIZ

Aşı kimliğinde yer alan QR kod okutulduğunda e-Nabız sistemine bağlanarak kartın doğruluğu kontrol edilebiliyor.

Vatandaşlar, e-Nabız ya da SMS ile aşı durumu sorgulayıp MHRS’nin tüm kanalları üzerinden diledikleri hastane ya da aile hekimine randevularını alıp aşılarını olabiliyor. Ardından da aşı bilgilerine hem e-Nabız hesaplarından hem de Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden erişebiliyor.