Asgari ücret ne kadar olacak? 2022 asgari ücret zammı ne zaman belli olacak? Toplantı tarihleri…

Asgari ücret ne kadar olacak yılsonuna yaklaştığımız bu günlerde sürekli sorgulanıyor. Milyonlarca çalışanın gözü kulağı 2022 asgari ücret zammı için yapılacak açıklamalarda. Peki, asgari ücret ne kadar olacak? İşte yeni yılda asgari ücret zammına dair son tahminler ve açıklamalar…

Yayınlanma Tarihi: 20.11.2021 18:15
Değiştirme Tarihi: 20.11.2021 18:15
Asgari ücret ne kadar olacak? 2022 asgari ücret zammı ne zaman belli olacak? Toplantı tarihleri…

Asgari ücretle çalışan milyonlarca vatandaşın gündemi 2020 asgari ücret zammı ne kadar olacak sorusu. Konuyla ilgili çalışmalar sürerken asgari ücrete dair tahminler ve senaryolar ileri sürülmeye devam ediliyor. Cumhurbaşkanı ve Çalışma Bakanı ise asgari ücret çalışmasında enflasyona göre sürdürüldüğünü belirtti. Peki, yeni yılda asgari ücret zammı ne kadar olacak? Asgari ücret ne kadar olacak? Asgari ücret zammı toplantısı ne zaman? İşte asgari ücret zammına dair merak edilenler…

2022 ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLACAK?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, ciddi bir artış yapılacağının sinyalini vererek, asgari ücreti enflasyona ezdirmeyeceklerini belirtti.

Bugün uygulanan asgari ücret brüt 3.577, net 2.825 lira. Diğer yıllarda asgari ücret zam oranı belirlenirken enflasyonun ortalama yüzde 5-7 üzerinde belirlendiği yer alıyor. İlk olarak Merkez Bankası'nın 18,4'lük enflasyon beklentisi baz alındığında ve buna yüzde 5'lik refah payı eklendiğinde asgari ücretlinin bürüt maaşının 4.440 lirayı, net ücretin ise asgari geçim indirimi (AGİ) dâhil 3.485 lirayı geçeceği tahmin ediliyor. Diğer yapılan bir hesaplamada ise Merkez Bankası'nın 18,4'lük enflasyon beklentisine yüzde 7'lik bir refah payı eklendiğinde brüt ücretin 4.480 lirayı, net ücretin de asgari geçim indirimi (AGİ) dâhil 3.540 lirayı geçeceği konuşuluyor. Üçüncü yapılan hesapta ise TÜİK'in son açıkladığı enflasyon rakamı baz alınıyor. Bu rakama yüzde 7'lik refah payı eklendiğinde brüt ücretin 4530 lirayı, net ücretin de asgari geçim indirimi (AGİ) dâhil 3.580 lirayı geçeceği tahmin ediliyor.

ASGARİ ÜCRET TOPLANTILARI NE ZAMAN?

İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2022'de geçerli olacak asgari ücreti belirleme görüşmeleri kapsamında toplantıları aralık ayının başında başlayacak ve yılsonuna kadar sürecek.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’IN ASGARİ ÜCRET AÇIKLAMASI

AK Parti Grup Toplantısı'nda konuşan Cumhurbaşkanı, "Kamu işçilerine ve memurlarına verdiğimiz yüksek oranları zamlarla çalışanlarımızı enflasyona ezdirmemek için gereken çabayı gösteriyoruz. Asgari ücreti de benzer şekilde tespit ederek dar gelirlilerin üzerindeki yükü de hafifleteceğiz." dedi.

Kamu işçilerine ve memurlarına verdiğimiz yüksek oranları zamlarla çalışanlarımızı enflasyona ezdirmemek için gereken çabayı gösteriyoruz. Asgari ücreti de benzer şekilde tespit ederek dar gelirlilerin üzerindeki yükü de hafifleyeceğiz. Türkiye tarihinde hiç olmadığı kadar cazibe merkezi olma yolunda emin adımlarla ilerlemektedir. Biraz daha metanetle, fazla gayretle bu süreci zaferle sonuçlandırmamızın önünde hiçbir engel yoktur. Enflasyon nedir, yüksek faiz nedir bilmeyen ülkelerin şaşkına döndüğü dönemde bizim bunun tamamen dışında kalmamız mümkün değildir. Onlar giderek daha çok sıkıntıya girerken biz ise önümüzdeki yıldan itibaren ferahlamaya başlayacağız. Faiz sebeptir, enflasyon neticedir. Bunu farklı yere çevirme gayretine girenlere diyorum ki boşuna uğraşmayın. Biz faiz belasını bu milletin sırtından kaldıracağız. Biz faize kesinlikle milletimizi ezdiremeyiz. Bunun başka çıkışı olamaz.

2022 ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLACAK?

Diğer yıllarda asgari ücret zam oranı belirlenirken enflasyonun ortalama yüzde 5-7 üzerinde belirlendiği yer alıyor. İlk olarak Merkez Bankası'nın 18,4'lük enflasyon beklentisi baz alındığında ve buna yüzde 5'lik refah payı eklendiğinde asgari ücretlinin bürüt maaşının 4.440 lirayı, net ücretin ise asgari geçim indirimi (AGİ) dâhil 3.485 lirayı geçeceği tahmin ediliyor. Diğer yapılan bir hesaplamada ise Merkez Bankası'nın 18,4'lük enflasyon beklentisine yüzde 7'lik bir refah payı eklendiğinde brüt ücretin 4.480 lirayı, net ücretin de asgari geçim indirimi (AGİ) dâhil 3.540 lirayı geçeceği konuşuluyor. Üçüncü yapılan hesapta ise TÜİK'in son açıkladığı enflasyon rakamı baz alınıyor. Bu rakama yüzde 7'lik refah payı eklendiğinde brüt ücretin 4530 lirayı, net ücretin de asgari geçim indirimi (AGİ) dâhil 3.580 lirayı geçeceği tahmin ediliyor.

İlgili Sayfalar: Playlist