ASDEP nedir? ASDEP personel alımı başvuruları ne zaman başlayacak?

ASDEP nedir? ASDEP personel alımı başvuruları ne zaman başlayacak?
Yayınlanma Tarihi: 19.11.2019 18:02 | Değiştirme Tarihi: 19.11.2019 18:02

ASDEP personel alımı başvuruları ne zaman başlayacak merak ediliyordu. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından yapılan ASDEP personel alımı ilanı yayınlanacağını açıkladı. Bu açıklama ile birlikte ASDEP nedir, kimler başvurulur araştırılmaya başlandı. 

Aile Sosyal Destek Programı yani ASDEP için bin personel alımı yapılacak. Müjdeli haber, bugün Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'tan geldi. Bakan Selçuk, ASDEP personel alımı ilanını bu hafta yayınlanacak dedi. Peki, ASDEP nedir, kimler başvurabilir? ASDEP personel alımı başvuruları ne zaman başlıyor?

ASDEP NEDİR?

ASDEP, aile ve bireylerin sosyal yardım ve sosyal hizmetlere olan ihtiyaçlarının tespiti, ihtiyaca göre sosyal yardım ve sosyal hizmet modellerin planlanması ve uygulanması, gerektiğinde diğer kamu hizmetlerinden (eğitim, sağlık, istihdam vs.) yararlanılmasının sağlanması amacıyla sürecin tüm aşamalarında rehberlik ve danışmanlık hizmetlerini de içeren bir programdır.

ASDEP PERSONEL ALIMI BAŞVURULARI NE ZAMAN BAŞLIYOR?

Bakan Selçuk, "1000 ASDEP personeli alımı için ilanımız bu hafta yayınlanacak ve gelecek hafta başvuruları almaya başlayacağız. 2 bin 313 sözleşmeli, 322 kadrolu personel alımımız ÖSYM tarafından duyurulacak ve başvurular da alınmaya başlanacak. İŞKUR üzerinden de 1000 işçi alımı için ilgili ilan önümüzdeki hafta İŞKUR tarafından yapılacak." diye konuştu. 

ASDEP'E KİMLER BAŞVURABİLİR?

Sosyal Hizmet, Psikoloji, Sosyoloji, Çocuk Gelişimi, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Aile ve Tüketici Bilimleri bölümlerinden mezun adaylar arasından geçerli KPSS P3 puan türünden en az 60 (altmış) puan alanlardan, başvuruda bulunanların en yüksek puana göre sıralanması neticesinde, her bir İl için alınacak ASDEP görevlisi sayısının 5 (beş) katı aday içerisinden İl Müdürlüklerince yapılan değerlendirme sonucunda istihdam edilmiştir.ASDEP’in ülke geneline yaygınlaştırılması için 2016 yılında 1500, 2017 yılında 1500 olmak üzere toplamda 3 bin personel özel hizmet alımı yoluyla istihdam edilmiştir.