Arkeolojik kazıda 1900 yıl öncesine ait bordro: Maaşı aldığı gün bitmiş

İsrail'de yürütülen arkeolojik kazıda 1900 yıl öncesine ait bir maaş bordrosu çıktı. Dünya medyasının büyük ilgisini toplayan olayda bordronun sahibinin de süvari asker olabileceği öne sürüldü. 1900 yıllık maaş bordrosunda yer alan ayrıntılara göre, askerin maaşından kesintiler yapıldığı ve bu kesintiler sonrası parasız kaldığı belirtiliyor. 

Yayınlanma Tarihi: 09.02.2021 12:48
Değiştirme Tarihi: 09.02.2021 12:48
Arkeolojik kazıda 1900 yıl öncesine ait bordro: Maaşı aldığı gün bitmiş

İsrail'de sürdürülen arkeolojik bir kazı şaşırtıcı bir durumu ortaya çıkardı. Kazıda, papirüsten yapılan 1900 yıllık maaş bordrosu bulundu. Bordronun, ordunun belirli eşyaların parasını kestikten sonra parasız kalan bir askere olduğu ifade edildi.

Arkeologların kazı çalışmalarında çıkan belgenin, Birinci Yahudi-Roma Savaşı sırasında Masada Kuşatması’na katılan bir Gaius Messius’a verildiği ifade edildi. Belgede, Messius'ın maaş olarak 50 denarri aldığı, ancak maaştan kesilen arpa, yiyecek ve askeri teçhizatın toplam ücretinin neredeyse ödendiği maaşa denk geldiğini gösteriyor.

Haber ile ilgili metin girin!.

Uzmanlar maaş bodrosunun kime ait olabileceği konusundaki  yürüttüğü tahmin göre, söz konusu askerin lejyoner süvari olabileceğini ifade etti.

MASADA KUŞATMASI HİYAKESİ

İsrail resmi tarihine göre, M.S 70'li yıllarda Roma’nın Yahudiler üzerindeki egemenliğinin simgesi olan Büyük Herod, Kudüs ve çevresini ele geçirdikten sonra Sicarii isimli aşırı bir grup Yahudi, Roma’ya karşı ayaklanırlar ve Masada tepesini ele geçirirler.

Doğal bir kale şeklinde olan tepe, bir yandan Roma zulmünden kaçan Yahudilere sığınak olurken diğer yandan da isyancı Yahudilerin Roma birliklerine karşı tertip ettikleri saldırılar için bir üs vazifesi görür.

Sonunda tepe, büyük bir Roma birliği tarafından kuşatılır ve saldırı anına dek gün be gün kuşatmaya katılan asker sayısı artırılır.

Kuşatma uzatılarak Yahudilerin kalede biriktirdikleri erzakın bitmesi beklenmektedir. Masada tepesindeki 967 Yahudiye karşı 10.000 ilâ 15.000 gibi ezici bir sayıda Roma askeri kuşatmadaki yerini almıştır.