Arkadaşının Cumhuriyet altınlarını sahtesiyle değiştirdi: Karısına araba, kendisine cep telefonu aldı

Adana'nın Seyhan ilçesinde yaşayan 30 yaşındaki iki çocuk babası B.Ç., arkadaşı N.Y.'nin karısından miras kalan evi satıp aldığı 77 Cumhuriyet altınını sahtesiyle değiştirdi. Daha sonra altınları bozduran B.Ç., eşine araba kendisine de cep telefonu aldı. Gözaltına alınan B.Ç. adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. 

Yayınlanma Tarihi: 14.12.2020 10:25
Değiştirme Tarihi: 14.12.2020 10:25
Arkadaşının Cumhuriyet altınlarını sahtesiyle değiştirdi: Karısına araba, kendisine cep telefonu aldı

İlgiçn olay Adana'nın Seyhan ilçesinde 7 Aralık günü meydana geldi. Karısı bir süre önce vefat eden ve 2 kızıyla birlikte yaşayan 44 yaşındaki N.Y., eşinden miras kalan evi 240 bin TL'ye sattı. Buradan gelen parayla kuyumcudan 77 adet cumhuriyet altını alan N.Y., onları yatak odasında sakladı. 

Aradan bir süre geçti ve N.Y., para sıkıştığı için altınları alıp aynı kuyumcuya tekrar gitti. Kuyumcu altınlara baktıktan sonra onların sahte olduğunu belirtti. N.Y., altınları bu kuyumcudan almıştı ve böyle bir şeyin olmasına akıl sır erdiremiyordu. Sonrasında polise haber verdi ve olay yerine polisler geldi. Kuyumcunun ifadesi alındı ve altınları da incelemek için teslim aldı. Yapılan incelemelerinin ardından 77 Cumhuriyet altının da sahte olduğu belirlendi.

'ÇALIŞMAMASINA RAĞMEN YENİ OTOMOBİL VE CEP TELEFONU ALMIŞ’

Soruşturmayı sürdüren İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Şube Müdürlüğü ekipleri, tanık ifadeleri ve takipler sonucu söz konusu altınları N.Y.’nin arkadaşı B.Ç.’nin çalmış olabileceği ihtimali üzerinde yoğunlaştı. Bunun üzerine 12 Aralık günü polis şüpheliyi evinde gözaltına aldı. B.Ç.'nin sık sık N.Y.’nin evine gittiği ve işsiz olmasına rağmen yakın zamanda eşine yeni bir otomobil ve kendisine de son model bir cep telefonu aldığı öğrenildi.

DOLANDIRICILIKTAN SUÇ KAYDI VARMIŞ

Arkadaşı B.Ç.'nin ara sıra evine geldiğini ve altınlarının yerini ona geçmişte söylediğini belirten N.Y. ise B.Ç.'den şikayetçi oldu. Emniyetteki sorgusunda suçlamaları kabul etmeyen B.Ç.’nin daha önce de dolandırıcılık, yaralama gibi suçlardan kaydı olduğu ortaya çıktı. Şüpheli, emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi. B.Ç., burada çıkarıldığı mahkemece adli kontrol şartıyla tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Kaynak: DHa