Emniyetleri bakımından çok güvenli yerdeler

Başbakan Yardımcısı Arınç, Musul'daki gelişmelere dair, "Şoförler ve konsolosluk görevlileri güvenli yerdeler. Kendileri ile zaman zaman telefon irtibatı sağlanabiliyor" dedi.

Yayınlanma Tarihi: 13.06.2014 11:16
Değiştirme Tarihi: 13.06.2014 11:31
Emniyetleri bakımından çok güvenli yerdeler

Başbakan Yardımcısı Arınç, Musul'daki gelişmelere dair, "Şoförler ve konsolosluk görevlileri güvenli yerdeler. Kendileri ile zaman zaman telefon irtibatı sağlanabiliyor" dedi.Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, "Şoförlerimizin emin bir yerde olduklarını biliyoruz. Serbest bırakıldıkları noktasında bazı açıklamalar var ama buna katılmam şu anda mümkün değil. Bir yerden Türkiye'ye doğru veya kendi araçlarını alıp Türkiye'ye dönebilecek noktada şu anda değiller" şeklinde konuştu.Şoförler ve konsolosluk görevlilerinin can emniyetleri bakımından çok güvenli yerde olduklarını belirten Arınç, "Kendileri ile zaman zaman telefon irtibatı sağlanabiliyor. Orada, küçük yavrumuz da dahil olmak üzere, kendilerine hiçbir fena muamelede bulunulmuyor."Başbakan Yardımcısı Arınç, şöyle devam etti:"Ümit ediyorum ki çok kısa bir zaman içinde bugün hayırlı bir haberi, bir müjdeyi alabilecek noktadayız ama kırılganlık devam edebilir, çünkü karşımızda bir devletle, bir hükümetle konuşmak görüşmek veya bu konuda bir çaba göstermesini istemek noktasında değiliz. Karşımızdaki örgüt bellidir, bu örgütü etkileyebilecek unsurların en iyi şekilde, çok hassas biçimde devrede olması gerekiyor, ben konuda hükümetimizin gereken her türlü çabayı yaptığını ve gösterdiğini biliyorum. İnşallah, ümit ediyorum ki bugün Cuma'nın güzelliğinde bu kardeşlerimizi kucaklamak ve onların kurtulduklarını, en azından salimen güvenli bir yerden Türkiye'ye doğru yola çıktıklarını hep beraber duyabiliriz."Başbakan Yardımcısı Arınç, Esad rejimi ile birlikte çalışmak üzere veya Esad rejimine karşı mücadele etmek amacıyla gelen 5-6 tane isim taşıyan örgüt olduğunu kaydederek, "Bu örgütlerin Türkiye'den yardım ve destek aldıkları ifade edilmiştir. Ancak elimizdeki kayıtlar şunu göstermektedir; kesinlikle hiçbir şekilde buradan bilinçli olarak Suriye veya Irak'ta çarpışmak üzere gidenlere, ne izin verilmiştir, ne fırsat verilmiştir" dedi.

"Türkiye'den yardım yapılmamıştır"Başbakan Yardımcısı Arınç, IŞİD'in Türkiye'den destek gördüğü iddiası ile ilgili olarak da, "Bilinçli olarak Türkiye'den bir yardım, kişi, silah ve maddi destek olarak gitmiş midir? Hayır. Buna kesinlikle 'hayır' diyebiliriz. Bütün dünya da bunu böyle biliyor." şeklinde konuştu. "Türkiye'nin bir hedef haline gelmediği ortadadır"Başbakan Yardımcısı Arınç, konuşmasını şöyle sürdürdü:"Ama şu anda ki gayretlerinden, faaliyetlerinden veya çatışmalarından Türkiye'nin bir hedef haline gelmediği, Türkiye'nin bir hedef halinde görülmediği açık ve ortadadır. Türkiye'ye yönelik bir eylem söz konusu değildir, şüphesiz konsolosluğumuz Türkiye toprağıdır, orada Türkiye Cuhunriyeti'nin bayrağı vardır, içindekiler Türk yurtaşlarımızdır ama konsolosluğa yapılan saldırı ve oradakilerin bir şekilde rehine alınması elbette bunun Türkiye'ye yönelik ayrıca bir anlamı olduğunu göstermez. Türkiye Cumhuriyeti toprakları, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti şu anda hedef noktasında değildir bunu rahatlıkla söyleyebilirim." (AA)