Arı sokması koronavirüse iyi geliyor mu? Türkiye'de birçok vatandaş uyguluyor

Koronavirüs salgınıyla birlikte, bağışıklığı güçlendiren besinlerin tüketimi bir hayli arttı. Aşılamanın yeni başladığı Türkiye'de, vatandaşlar alternatif tedavi yöntemlerini arama başladı. Uzman isimler, bilimsel ispatı olmayan şeylerin dikkate alınmaması gerektiğini sık sık vurgularken, bal arısı iğnesinin koronavirüse iyi geldiği iddiası ortaya atıldı. Bazı vatandaşlar, arı sokmasının coronaya iyi geldiğini düşünerek bu yönteme başvuruyor. Peki arı sokması koronavirüse iyi gelir mi? 

Yayınlanma Tarihi: 23.01.2021 16:18
Değiştirme Tarihi: 23.01.2021 16:18
Arı sokması koronavirüse iyi geliyor mu? Türkiye'de birçok vatandaş uyguluyor

Türkiye'de bazı vatandaşlar, koronavirüse iyi geldiğini iddia ederek bile isteye bal arılarına kendilerini ısırtıyorlar. Konuyla ilgili açıklama yapan Prof. Dr. Hakan Parlakpınar, arı sokmasının koronavirüse iyi geldiğien dair bilimsel ya da klinik bir çalışmanın olmadığını, bu yöntemin kanıtlanmadığını ifade ediyor. 

Bu yönteme başvuran vatandaşlar, arı sokması ardından arı zehrinin bağışıklığı güçlendirdiğini düşünüyor. Bazı vatandaşlar ise bunu rutin şekilde uyguluyor. Arı kovanı sahipleri ise, vatandaşlardan gelen bu talebi geri çevirmediklerini, benzer düşünceyi kendilerinin de savunduğunu ifade ediyor.

Haber ile ilgili metin girin!.

İnönü Üniversitesi Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Merkezi Müdürü ve Tıp Fakültesi Tıbbi Farmakoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hakan Parlakpınar, apiterapi olarak bilinen bu yöntemin, sertifikalı doktoların gözetimi altında ypaılması gerektiğini belirtti. 

 “Korona virüse iyi geldiğine dair kanıta dayalı tıp verileri ışığında elde edilmiş bir klinik çalışma sonucu yok. Bunla ilgili yapılan çalışmalar var ancak çalışma sonuçlarının açıklanmış olması lazım. İyi dizayn edilmiş klinik çalışmalara ihtiyaç var. Şu anki bilgilerimize göre Apiterapi uygulamalarının doğrudan klinik çalışmalarla desteklenmiş şekilde, korona virüse iyi geldiğini şu anda söylemek mümkün değil. Ancak yapılacak çalışmalar sonucunda bunlar söylenebilir. Hipotez olarak bağışıklık sistemini güçlendirme cümlesi araştırma sorusuna hipotez olarak yerleştirildikten sonra çalışma dizayn edilip klinik çalışmalar yapıldıktan sonra ancak buna karar verilebilir. Apiterapinin ne olduğu, kimlere uygulanabileceği, kimlere uygulanmasının sakıncalı olduğu, bu uygulamayı yapacak kişinin sertifikalı hekim olması gerektiği, uygulamaların yapılacağı merkezde bulundurulması gereken asgari ilaçların ve malzemelerin acil bir durum ortaya çıktığında müdahale edilebilecek ortamın ve envanterin oluşturulması ve hastayı tedaviye almadan önce yapılması gereken tüm testler ayrıntılı şekilde yönetmelikte tanımlanmıştır “ dedi.

Kaynak: İHA