Araştırmalara göre Donald Trump'ın kullandığı hidroksiklorokin ilacı ölüm getiriyor

Bilim adamları ve yapılan klinik deneyler sonucu ABD Başkanı Donald Trump'ın kullandığını söylediği sıtma ilacı Hidroksiklorokin'in koronavirüs hastalarında ölüme neden olabileceği ortaya çıktı. Başkan Trump, koronavirüs nedeniyle yaptığı açıklamalarla ülkesinde sık sık eleştiri oklarının hedefi oluyor.

Yayınlanma Tarihi: 23.05.2020 11:31
Değiştirme Tarihi: 23.05.2020 11:31
Araştırmalara göre Donald Trump'ın kullandığı hidroksiklorokin ilacı ölüm getiriyor

İbadethanelerin hızla açılmasını söyleyen ve zaman zaman koronavirüs nedeniyle hem Dünya Sağlık Örgütü hem de Çin'i suçlayan ABD Başkanı Donald Trump, yaptığı açıklamalarla gündem olmaya devam ediyor. Trump, salgından korunmak için bir buçuk hafta boyunca kullandığı sıtmaya karşı kullanılan hidroksiklorokin hapı aldığını söylemiş ve kendisinde herhangi bir koronavirüs semptomu görülmediğini açıklamıştı.

TRUMP YAPILAN KORONA ÇALIŞMALARINI SAÇMA BULUYOR

Tıp dergisi The Lancet'te yayınlanan makalede belirtilen araştırmada koronavirüs teşhisi yapılan 96 binin üzerinde hastanın üzerinde hidroksiklorokin veya klorokin ilaç tedavisi denendi. İlaçların kullanımı sonrası ise ölüm veya kalpte ritim bozukluğu riskinin arttığı belirlendi. ABD Gıda ve İlaç Müdürlüğü'nün (FDA) uyarılarına rağmen eleştirel açıklamalarından vazgeçmeyen Donald Trump, bu ilacın zararlı olabileceğini savunan çalışmaları da saçma buluyor. Trump, hidroksiklorokin ile COVID-19 hastalarının ölüm oranını artırdığı araştırmalar için de  'yanlış bir çalışma'  ifadesini kullanmış ve çalışmada ilaç tedavisi uygulanan insanların 'zaten ölmeye hazır, çok hasta insanlar' olduğunu savunmuştu