Arakan diye bir yer hala var

Arakan diye bir yer hala var
Yayınlanma Tarihi: 10.02.2014 13:23 | Değiştirme Tarihi: 10.02.2014 13:10

Rohingya Müslümanlarının asırlık sessiz çığlığının duyulması üzerine geçen yıl Türkiye ve dünya gündemine oturan Arakan’ın çilesi, halen devam ediyor. Rohingya Müslümanlarının asırlık sessiz çığlığının duyulması üzerine geçen yıl Türkiye ve dünya gündemine oturan Arakan’ın çilesi, halen devam ediyor.

AA muhabirinin derlediği bilgiye göre, Arakan Eyaleti'ndeki (Rakhine) Duçiradan köyünün batısı ocak ayının son günlerinde ateşe verilmiş, 48 Müslüman saldırı ve yangınlarda hayatını kaybetmişti.

Bölgede 2012'den bu yana devam eden şiddet olayları nedeniyle 150 bine yakın Müslüman, evlerini terk ederek mülteci kamplarına ya da başka ülkelere sığınmıştı. Sistematik soykırımın devam ettiği Arakan'da Rohingya Müslümanlarının asırlık çilesi bitmek bilmiyor.

Sömürgeleri tarafından halkların yaşamları olduğu gibi ismi de defalarca değiştirilen Burma, Birmanya ve son olarak Myanmar'da karar kılınan Güney Asya'nın stratejik ve yeraltı zenginlikleriyle bilinen ülkesi, son yıllarda dünya gündeminde insan hakları ihlalleri nedeniyle birinci sıralarda yer alıyor.

Myanmar hükümetinin asimile politikalarına kılıf uydurmak amacıyla dışardan topraklarına yerleştiklerini iddia ettikleri Rohinya Müslümanlarının tarihi bölgede kurulan Vassalı Krallığı’na dayanıyor. 800’lü yıllarda İslam dini ile tanışan Rohinyalıların çileli yolculuğu Arakan İslam Devleti’nin Burma devletiyle girdiği savaşı kaybetmesiyle başladı. O zamanlar Hindistan’a bağlı ve kendilerine deniz yoluyla kısa mesafede bulunan Bengal eyaletine kaçan Rohinya Müslümanları Hindistan’ın İngiliz işgali sonrası 1943’te İngilizlerin Japonya’ya yenilmesinin ardından şiddet ve zulümle bir kez daha maruz kaldı.

İngilizler sömürgesini terk etmesi ve Burma’da askeri cunta dönemlerinde de topraklarındaki diğer etnik guruplardan ayrı tutulan ve yok sayılan Müslümanlar, en temel insan haklarından bile yararlanamadılar. Baskı ve zulme dayanacak güçleri kalmadıkça Bangladeş’e sığınan Rohingyalılar’ın topraklarına sistematik bir iskanla Rakhine budistleri yerleştirildi.

Son dönemde hız kazanan bölgeyi Müslümanlardan temizleme operasyonu, devlet yanlısı medya kuruluşlarınca gizlenerek, dünya kamuoyunu yanıltmaya yönelik haberler servis edildi.

Zulümler karşısında komşu ülkeye sığınan ve gayri resmi  bir buçuk milyonun üzerinde resmi olarak 30 bin Arakanlının sığındığı Bangladeş’in sınırlarını Rohingyalılara kapattığını duyurması, vatanlarında vatansızlaştırılmaya çalışılan Müslümanları daha da çaresizliğe itti.

Yaşananlar, bir dönem gündeme gelen sistematik bir operasyonla karşı karşıya kalan Rohingya Müslümanlarının yaşadığı zulüm gündemden düşse de akıllara yeniden "Arakan diye bir yer hala var" diye getiriyor.

Türkiye'den iki ilçeye büyük onur!

Bitlis Valiliği, İtalya'nın Greve in Chianti kentinde gerçekleştirilen Uluslararası Cittaslow İcra Kurulu Toplantısı'nda, Bitlis'in Ahlat ile Muğla'nın Köyceğiz ilçelerinin, "sakin şehir" üyeliğinin kabul edildiğini duyurdu.

Bu tuzağa dikkat! Karşınıza çıkarsa sakın tıklamayın

Emniyet yetkilileri, sosyal medya sitelerinde banka ismi ve logolarını taklit ederek sahte sitelere yönlendirdikleri kullanıcıların hesap bilgilerini çalıp dolandırıcılık yapan kişilere karşı dikkatli olunması yönünde uyarıda bulundu. 

e-Devlet üzerinden 5 yeni hizmet daha

Resmi işlemlerin neredeyse tamamının tek bir tıkla halledebileceği alan haline gelen e-Devlet, 5 yeni işlemi daha hizmete sunuyor.

Aşk-ı Memnu’nun senaristlerinden Romanya’ya dava!

Yayınlandığı dönem Türkiye’de fırtınalar estiren, ardından da dünyanın pek çok ülkesinde yüksek izlenme oranlarıyla büyük başarılara imza atan Ay Yapım’ın efsane dizisi Aşk-ı Memnu’nun senaryo yazarları Ece Yörenç ve Melek Gençoğlu, Romanya’nın ünlü televizyon kanalı Antena 1’e dava açtı.