Araç sahipleri dikkat! TSB'den önemli uyarı

Kar sebebiyle kasko şirketlerinin çekicileri ortak kullandığını belirten TSB Genel Sekreteri Özgür Obalı, araç sahiplerine uyarıda bulundu ve kaskosu olmayanların ne yapacağını aktardı.

Yayınlanma Tarihi: 25.01.2022 13:38
Değiştirme Tarihi: 25.01.2022 13:38
Araç sahipleri dikkat! TSB'den önemli uyarı

Türkiye Sigorta Birliği (TSB) Genel Sekreteri Özgür Obalı'nın açıklamalarından notlar;

- Herhangi bir can kaybı oluşmadığı yönünde bilgi. Özellikle şunu belirtmek istiyorum. Trafik ve kasko tarafında farkı belirtmek lazım. Trafik sigortaları üçüncü tarafa verdiğimiz zararı, kaskolar ise kendi aracımızla ilgili oluşan hasarı kapsıyor. Her iki sigortanın da kendi çapında önemli faydaları var.

- Son birkaç gün istatistiklere bakılınca çok ciddi bir artış yok. 7,5-8 aralığında ihbar söz konusu. En önemli etken özel araçların daha az trafiğe çıkması uyarılara uyarak...

- Ağır vasıtalarda hasar ihbarları oluşmaya başladı. Biz de sigortalar birliği olarak tavsiye kararı yayınladık. İç İşleri Bakanlığımızla iletişim halindeyiz. Çekici kasko şirketlerinin verdiği bir hizmet. Şirket hangi şirketten aldığıysa o şirketten çekici bekler. Ancak özel bir durum olduğunu açıkladık. Tüm çekici hizmetlerinin kabul edilmesi, şirketlerimizin de hasar süreçlerini normal bir süreç olarak kabul edeceği bir prensip kararı aldık.

- Her türlü aracı kapsıyor. Ancak ağırlıklı olarak konu ağır vasıtayla alakalı. Kendi kaskonuzun çekicisini beklemeden Karayollarının çekicisi ile ağır vasıtalar çekilecek. Bu kararı elbirliği ile verdik.

KASKOSU OLMAYAN NE YAPACAK?

- Arıza kısmı tamamen kazayı kapsayan bir sigorta türü arızalar bu kapsamda değil. Tamamen kaza nedeniyle çalışamama durumunda devreye giren bir çekici hizmeti var. Trafikte sınırlı şirketimiz hizmet sağlıyor. Sigorta kaskosu yoksa kendi imkanlarıyla çekici çağırıyor vatandaşlar.

- Son 1 yılda yaşanan iklim değişikliği artık uç noktalarda. Artık önümüzdeki yıllarda da devam edecek. Yazın yangınlar, kışın kar... Sigortanın önemi de bu tür durumlarda ortaya çıkıyor. Kaskonun neticede ihtiyacı bir kez daha ön plana çıkıyor. Şunu belirtmek isterim bu tarz durumlarda çok yoğun talep olduğundan çekici hizmetlerinde aksamaların olması normal. Kaza yapan araca intikal süreleri uzayabiliyor.

İlgili Sayfalar: Playlist